هیرویستیک چیست؟ و چه کمکی به شما در اخذ تصمیم هایتان می کند؟

1 1 1 1 1

هیرویستیک چیست؟

آیا شما می‌دانید مغز ما از استراتژی ها در جهت فرایند اطلاعاتی و اخذ تصمیماتی که بر اساس واقعیت است استفاده می‌کند.هر چند که در طی این استراتژی های فکری است که ما می توایم به نتیجه برسیم. ولی چیزی که بسیار جالب است این است که در بعضی از اوقات دلایل ما در جهت توجیه مسائلمان  تمام می شوند، ولی باز ما می‌توانیم تصمیمیات مهمی را اتخاذ کنیم.

این مطالب را بخوانید تا ببینید که چگونه مغز می‌تواند به این نتایج منطقی دست یابد و چگونه می‌تواند آنها اشتباه باشند.

پی برنده، کشف کننده قسمت اول هیوریستیک

ما هر روز در حال تصمیم‌گیری و قضاوت هستیم. اگر ما می‌توانیم به کسی اعتماد کنیم یا باید کاری را انجام دهیم  یا انجام ندهیم. اینکه چه مسیری را باید انتخاب کنیم چگونه به کسی که ناراحت است واکنش نشان دهیم و بسیاری از چیزهای دیگر که این لیست همچنان ادامه دارد، ولی اگر قرار باشد ما در تمامی این تصمیم‌ها ، بخواهیم نتایج به دست آمده را دائماً تجزیه‌وتحلیل کنیم بسیار زمان‌بر و انرژی بر است.

خوشبختانه مغز کارها را ساده تر نموده است با استفاده از استراتژی افکار کارا و موثر که به استراتژی هروستیک معروف است. هیوریستیک یک سیستم کوتاه کننده یا راه میانبر در مغز است  که به ما در اخذ سریع تصمیمات و قضاوت‌ها بدون اینکه مجبور باشیم  وقت بسیار زیادی را در  تحقیق و آنالیز اطلاعات بگذرانیم به ما می‌دهد.

ذهن ثروت ساز موفق

به طور مثال در هنگام رد شدن از خیابان شما پیانویی را می‌بینید که از یک ساختمان به وسیله طناب در بالای پیاده‌رو آویزان است، بدون هیچ معطلی شما تصمیم می‌گیرید که منطقه خطر را رد کنید و از کنار آن گذر نکنید، مسلماً شما حتی در آن منطقه نیز توقف نمی‌کنید تا بخواهید اینکه احتمال سالم بیرون آمدن تان را از اینکه این اتفاق بی افتد یا میزان احتمالی که شما از اینکه پیانو روی سرتان بیافتد جان سالم به درببرید، را محاسبه کنید.شما به سرعت تصمیمی می‌گیرید که رد شدن از زیر پیانو برایتان خطرناک است.یعنی شما در حال استفاده از هیوریستیک برای گرفتن تصمیم‌های سریع بدون نیاز به تلاش‌های بیش از اندازه مغزی می‌باشید.

در بیش تر اوقات هیرویستوک بسیار سودمند می‌باشد.ولی ممکن است ما را به‌اشتباه در قضاوت مان نیز  هدایت کند. می‌خواهم در مورد سه تا از آن‌ها که به طور معمول در بسیاری از موقعیت‌ها سودمند هستند صحبت کنیم.همان‌هایی که می‌توانند افراد بسیار باهوش را نیز به گرفتن تصمیم‌های بی معنی و گنگ هدایت کنند. 1- سودمند بودن هیوریستیک 2- منطقه نمایندگی هیوریستیک 3- ارزش‌های اولیه هیوریستیک

ذهن ثروت ساز موفق

سودمند بودن هیوریستیک

ابتدا سودمندی و مفید بودن هیوریستیک  که یک‌راه میانبر مغزی ست و به ما درگرفتن تصمیماتی مهم که فکر می‌کنیم تصمیم گرفتن در مورد آن‌ها  چه قدر راحت هست بیان می‌کنیم. در حقیقت این عامل چیزی ست مه ما به صورت معمول بر چیزهایی که برای تصمیم‌گیری و قضاوتمان به فکرمان خطور می‌کند استناد می‌کنیم.

برای مثال در سال 2011، درصد جرایمی را که در اثر خشونت ایجادشده اند را چقدر فرض می‌کنید؟ تعداد بسیاری از مردم دوست دارند درصد بسیار بالایی رابرای این جرایم اعلام کنند به دلیل ابن که  تمامی این جرایم سخت نظیر آدم کشی، تجاوز به ناموس ،دزدی  و حمله به مقدسات و زورگیری مواردی هستند که توسط اخبار و رساناها بزرگنمایی می‌شوند. در صورتی که جرایم خشونت‌آمیز طبق گزارش اف بی آی کمتر از 12% کل جرایم در امریکا بودند.

مشکل با در دسترس بودن هیوریستیک آن است که  تعدادی از مثال‌های قابل دسترس به صورت پیش فرض در ذهن ما وجود دارند که ما به وسیله آن‌ها وقایع را تصور می‌کنیم.  در صورتی که بسیاری از مشکلات و اتفاقات بسیار پیش پا افتاده و معمولی هستند همچون مثالی که ما زده‌ایم ولی مفروضات ما به صورت همیشگی درست نمی‌باشد.

بهر حال تعداد بسیاری از موقعیت‌ها  هستند که در دسترس بودن هیوریستیک بسیار مفید و صحیح کار می کند. برای مثال این قسمتی است که ما را در موقعیت‌های خطرناک دقیق‌تر می‌کند. هنگامی که ما به موقعیت‌هایی که برای دیگران بسیار بد تمام‌شده‌اند فکر می‌کنیم این به ما امکان می‌دهد که بسیار هوشیارتر باشیم و بتوانیم از خودمان بهتر مراقبت کنیم.

ذهن ثروت ساز موفق

اظهار نمایندگی هیوریستیک

یکی دیگر از سیستم پیش‌بینی کننده ما  قسمت معرفی کننده پیش‌بینی کننده ماست، که یک میان بر فکری ست که به ما درگرفتن تصمیماتی است که با مقایسه کردن اطلاعات با نمونه‌های اولیه مغزی ست  کمک می‌کند. برای مثال هنگامی که ما یک خانم مسن را که در نگهداری و محافظت از کودکان عاشقانه عمل می‌کند را تعریف می‌کنیم، بسیاری از ما به صورت پیش فرض آن خانم مسن را مادربزرگ در نظر می‌گیریم. آن خانم در قسمت معرفی کننده مغز ما مادربزرگ حک‌شده است. در نتیجه ما به صورت اتوماتیک او را در جایگاهش  طبقه‌بندی می‌کنیم. این قسمت پیش‌بینی کننده ، دیگران را دوست داردو زمان و انرژی ما را حفظ می‌کند. ما بدون فرضیات و تفکر بسیار زیاد تصمیمات سریعی را اتخاذ می‌کنیم.ولی قسمت بد آن این است که  مثال‌های بسیاری هستند که قسمت معرفی کننده پیش‌بینی ما  باعث از بین رفتن و از پای درآمدن سبک زندگی معمول ما می‌شود. ما احتمالا فرض می‌کنیم کسی که عاشق اسکیت برد است همیشه با مشکلات زیادی درگیر است. و  یا بچه ای که غذاهای سالم را دوست ندارد.احتمال اینکه او در آینده دچار مشکلات بیشتری شود را بیشتر می‌دانیم، در صورتی که این یک فرضیه است و ما را در آن زمان بسیار نگران می‌کند، و ما اصلاً نمی‌توانیم به‌درستی تصمیم بگیریم و احتمالاً برای درمان او راه‌های زیادی را طی می‌کنیم.

ارزش‌های اولیه پیش‌بینی کننده:

قسمت آخری که در این درس موردبررسی قرار می‌گیرد ، قسمت بهترین احتمال‌ها توسط هیوریستیک است، برای مثال شما در خانه خودتان شب خوابیده‌اید که ناگهان صدای حیواناتی را می‌شنوید، توسط راه میانبری هیوریستیک آن حیوان را سگ قلمداد می‌کنید، در حالی که ممکن است آن حیوان گرگ باشد، این یعنی اینکه شما دوست ندارید احتمال دهید که گرگ در محیط زندگی تان پیدا شود، در حالی که ممکن است آن گرگ از یک باغ وحش و یا یک سیرک در آن روز فرار کرده باشد.

مسئولیت استفاده درست از هیوریستیک و سایر سیستم های مغزی تان در دستان شماست، همانطور که اگر این سیستم در مغز شما وجود نداشت، احتمالاً تا به این لحظه چندین بار کور و یا موجب شد در بهترین حالت ، با دیدن پرتاب جسمی به سرتان، سرتان را خم نکنید و سرتان بشکند. یعنی همانطور که این سیستم به شما کمک می‌کند تا زنده بمانید و بسیاری از تصمیم‌های زندگی تان را با سرعت اتخاذ نمایید همین سیستم نیز اگر توسط شما درست استفاده نشود موجب اخذ تصمیم‌هایی می‌شوید ک می‌تواند مسیر زندگی شمارا تغییر دهد، بگذارید یک مثال دیگر هم به شما بزنم، مغز شما استاد از کاه کوه کردن است، یعنی اگر شما درگیر مشکلی شوید بلافاصله بدترین موضوعات را به شما یادآوری می‌کند، اگر در یک مرکز خرید با فرزندتان در حال قدم زدن هستید و در یک لحظه فرزندتان دستش از دست شما جدا می‌شود، و او را گم می‌کنید، بدترین داستان های پلیسی دنیا را به خودتان می‌گویید، و انگار کسی از درون تان دارد شمارا مورد شکنجه قرار می‌دهد، به مغازه‌هایی که با او رفته بودید سر می‌زنید و باز به اطلاعات و نیروهای امنیتی پاساژ مراجعه می‌کنید، که ناگهان فرزند تان خندان از روبه رویتان و دقیقاً از مغازه‌ای که شما فکرش را هم نمی‌کردید بیرون می آید، این یعنی شما در حالت ضعف و عدم استفاده درست از مغزتان هستید که به شما اجازه نمی‌دهد بتوانید چند متر جلوتر از خود را به‌درستی ببینید . در بسیاری از مشکلات زندگی ما همین موضوع موجب می‌شود ، در آن مقطع از زندگی مان که با مشکلی درگیر شده‌ایم، نتوانیم تصمیم درستی را اتخاذ نماییم، که می‌توانید برای یادگیری چند تکنیک ساده در جهت مقابله با این وضعیت اینجا را کلیک کنید.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.