نظریه هویت

1 1 1 1 1

نظریه هویت

123wef
آیا شما می دانید از زندگی تان چه می خواهید و یا چه عقاید سیاسی و مذهبی دارید؟

جیمز مارکیا(مارسیا) روان شناس، معتقد است که چهار وضعیت هویتی در پرورش ما بعنوان یک انسان وجود دارد.این مراحل عبارتند از:

1- دستیابی به هویت

2- تعلیق هویت

3- هویت دیررس و پاشیدگی یا پراکندگی هویت

4-شکل گیری هویت

این درس، تئوری مارسیا و هر یک از حالت های شخصیتی را پوشش می دهد.

تعریف هویت:

آیا شما واقعا می دانید بعنوان یک فرد چه کسی هستید؟مقام یا شغل ایده ال شما چه چیزی خواهد بود؟چه نوع صفات و خصوصیاتی را در مورد شریک زندگی تان ترجیح می دهید؟عقاید سیاسی و مذهبی شما چیست؟

تمامی این سوالات  مربوط به این دیدگاه است که ما چه کسی هستیم؟  در حقیقت هویت شخصی و پاسخ به این سوالات ممکن است با گذشت زمان و کسب تجارب دچار تغییر شود.برخی از فیلسوف ها بر این باورند که هدف از زندگی این است که حقیقت این موضوع را کشف کنیم که ما چه کسی هستیم.

برای این کار ما نیاز به کشف بسیاری از احتمالات در جهت پیدا کردن پاسخ به این پرسش ها داریم. فرایندی برای یافتن خودِ واقعی مان در پیدا کردن آنچه که روان شناسان آن را « هویت » می نامند.

هویت را می توان به عنوان ترکیبی از رفتارهای فرد، تمایلات، استعدادها و اعتقادات و باورهای او تعریف کرد. همه مردم در طول عمرشان هویت های متفاوت زیادی دارند. مثلاً، شما احتمالاً در حال حاضر همان فردی که 10سال پیش بودید  نیستید.

هنگامی که شما یک بچه کوچک بودید، چه چیزی از زمانی که بزرگ شوید می خواستید؟ آیا در حال حاضر باز هم همان رویا را دارید؟ آیا عقاید سیاسی و مذهبی شما در طول زمان تکامل یافته است؟
این سوال در مورد هویت؛ که " هویت ما چگونه شکل می گیرد"سالهای بسیار زیادی موضوع تحقیقات روان شناسان بوده است.

تئوری مارسیا: (مارسیا معتقد است، هویت ما شامل حرفه وباورهای بنیادین ما می باشد)

احتمالاً یکی از مشهورترین افرادی که شکل گیری هویت را مورد مطالعه و بررسی قرار داده است، مردی به نام جیمز مارسیا می باشد. مارسیا تصمیم گرفت مصاحبه های زیادی با افراد مختلفی در مورد اینکه چگونه آنها باور صلایق خود را ایجاد می کنند انجام دهد.

او معتقد بود که هویت؛ عمدتاً بر دو چیز پایه گذاری شده است. اولین مورد چیزی است که او از آن بعنوان "حرفه" نام میبرد که اشاره به نقش اصلی در جامعه دارد. حرفه ممکن است به کار و شغل نسبت داده شود، مثل یک دکتر یا راننده اتوبوس اما همچنین می توان آن را به نقش هایی مانند پدر، دانش آموز و یا یک چهره مشهور نسبت داد.

پایۀ دوم هویت با توجه به آنچه مارسیا بر آن باور دارد،« ایدئولوژی » می باشد که اشاره بر باورهای بنیادین یک فرد در مورد موضوعاتی مانند دین و سیاست دارد. آیا شما فرد مذهبی هستید؟ آیا شما در سیاست مداخله می کنید؟

مارسیا، حرفه و ایدئولوژی افراد مختلف را به منظور تشخیص هویت آن ها مورد بررسی قرار داد. مارسیا بر اساس مصاحبه های خود این مسئله را مطرح کرد که در آن ها چهار وضعیت هویتی و یا درجه ای که یک فرد به مجموعه ای از هویت ها دست پیدا می کند وجود دارد، همانطور که ما از طریق آنها در مورد هویت خودمان فکر می کنیم.

آیا شما حقیقتاً احساس می کنید که می دانید که هستید و از زندگی چه می خواهید؟ در مورد دوستان و اعضای خانواده تان چه طور؟

چهار وضعیت هویتی

اولین مرحله از شکل گیری هویت با توجه به گفته های مارسیا؛ پاشیدگی هویت نام دارد.

اگر شما در این مرحله قرار دارید، اساساً هیچ ایده ای در مورد اینکه که هستید و یا چه می خواهید ندارید. مردم در پاشیدگی هویت هیچ نظر محکم، خواسته و یا رویایی برای آینده ندارند. علاوه بر این واقعاً نمی دانند چه می خواهند. همچنین این افراد چیزی را مورد آزمایش یا امتحان قرار نمی دهند دقیقا مثل این که آنها از دل به دریا زدن و هرگونه تعهد واقعی ترس دارند.

یک قایق بدون قطب نما در اقیانوس را تصور کنید. این قایق فقط در اطراف خود شناور است و هیچ جا نمی تواند برود.

تحقیقات بر روی این گونه افراد نشان می دهد که آنها اغلب احساس تنهایی و ترس از جهان را دارند.

Red Hand Drawn Arrows Up

مرحله دوم شکل گیری هویت در تئوری مارسیا، هویت یابی ناقص نام دارد.

هویت یابی ناقص اشاره به افرادی دارد که به اعتقادات و آینده شان متعهد هستند اما بدون اینکه گزینه ها را به دقت بررسی کنند.به عبارت دیگر، این افراد کسانی هستند که اعتقاد و باور شدیدی به ایده های مسلّم و قطعی دارند مانند دین و سیاست.اما آن ها هرگز این اعتقادات را مورد سوال قرار نداده و آن ها را از نقطه نظر انتقادی بررسی نکرده اند . آن ها ممکن است یک حرفه را تنها به دلیل اینکه خانواده شان از آنها انتظار دارد انتخاب کنند . حتی اگرچه آنها هرگز به اینکه آیا واقعا از این کار لذت می برند یا نه فکر نمی کنند.

آیا پدر و مادر شما می خواهند که شما یک حرفه خاص داشته باشید ؟ اگر چنین است آیا شما به سادگی و بدون در نظر گرفتن موارد دیگر این ایده را قبول می کنید؟اگر چنین می کنید، مارسیا میگوید که شما در مرحله هویت یابی ناقص قرار دارید. دوباره به آن قایق کوچک در اقیانوس فکر کنید .

هویت یابی ناقص مانند قایق رانی آن قایق است که به سرعت در یک جهت خاص حرکت می کند اما هیچ کس در آن قایق واقعا تصمیم نگرفته است که می خواهد به کجا برود.

هویت  و ذهن ثروت ساز

مرحله سوم از مراحل شکل گیری هویت چیزی است که مارسیا آن را تعلیق هویت می نامد.

تعلیق هویت نقطۀ مقابل هویت یابی ناقص است، مرحله ای که ما فقط گفتگو می کنیم.به یاد داشته باشید که در هویت یابی ناقص، افراد تعهداتی دارند که در واقع هرگز در مورد آن عقاید فکر نمی کنند. در تعلیق هویت، مردم به طور مداوم به بررسی گزینه ها و آزمایش آنها با هویت و باورهایشان می پردازند اما هرگز تصمیم نمی گیرند یا تعهد ایجاد نمی کنند . این با مرحله اول یعنی پراکندگی هویت متفاوت است چرا که مردم در تعلیق هویت حداقل برای چیزهای جدید و هویت های جدید تلاش می کنند اما هرگز چیزی که باعث خوشحالی شان شود را پیدا نمی کنند.

چهارمین مرحله از مراحل شکل گیری هویت، دست یابی به هویت نام دارد.

افرادی که در این وضعیت قرار دارند بحران هویت را پشت سر گذاشته اند . ثبات شخصیت، انسجام فکری و جدیت در انتخاب شغل از ویژگی های مهم این افراد است. این قبیل افراد مثلاً خود را نه دانشجوی انترنی؛ بلکه پزشک آینده می دانند. همچنین این افراد در قبال باورهای مذهبی و سیاسی خانواده خود، هر آنچه را که با هویتشان همخوانی نداشته باشد کنار می گذارند

شما با دانش در زمینه هویت خود در مرحله اول می توانید به درک واقعیات درست از محیط به خودتان کمک کنید، این به شما کمک می نماید که در مرحله اول خودتان یادبگیرید که چه چیزهایی به واقع درست هستند و چه چیزهایی اشتباه، به بازخور از اطلاعات خود می اندیشید، و در این زمینه متوجه می شوید که اطلاعات ناکارآمدتان کدام هستند ودر نتیجه آن ها را کنار می گذارید و سپس می توانید نسبت به کسب اطلاعات جدید و مفید در زمینه کاری خود دست زنید .

و این کار یعنی در مورد موضوعی که چشم بسته آن را قبول کرده اید و بدون هیچ گونه دانشی آن را پذیرفته اید به فکر فرو رفته و راه درست را می یابید، در این مرحله است که می توانید به عنوان پدر و مادر که نقش اساسی در تربیت فرزندانتان به عهده دارید، به خوبی نقش خود را ایفا کرده و موجب نگردید که فرزندتان نیز عقاید اشتباهی که سال ها میزان قابل توجهی از ذهن شما را پر کرده بود و نمی گذاشت که شما بتوانید اطلاعات درست تری را پیدا کنید و در جهت دریافت آن ها اقدام نمایید، را به فرزندتان آموزش نمی دهید و به او این اجازه را می دهید که سطح حافظه در دسترس خود را با اطلاعات مناسب و درست پر نماید. موفق و پیروز باشید، محمد حسین مهریزدان

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.