چگونه یک جلسه مذاکره عالی داشته باشیم؟

چگونه یک جلسه مذاکره عالی داشته باشیم؟

1 1 1 1 1

مهم ترین بخش هر کسب و کاری در این است که مخاطب خود را به مشتری جذب کند و این موضوع زمانی نهایی می شود که مذاکرات شما با مشتریان تان به بهترین شکل پیش برود و این مذاکرات باعث سودآوری برای کسب و کار شما شوند. در این مقاله به ذکر نکاتی درباره اینکه چگونه یک جلسه مذاکره عالی داشته باشیم، می پردازیم.

 مذاکره جنبه حیاتی مدیریت کسب و کارها و به نظر ما هر شخصی است که میخواهد موفق شود و به موفقیت دست یابد. این شامل توافق در مورد طیف گسترده ای از مسائل، از جمله قیمت، مشخصات محصول، و برنامه های تحویل است. مهارت های مذاکره برای صاحبان مشاغل ضروری است زیرا می توانند بر موفقیت سرمایه گذاری آنها تأثیر زیادی بگذارند. بیایید نگاهی به انواع جلسات مذاکره بی اندازیم

 انواع مختلف مذاکران و جلیسه های مذاکره

 مذاکرات خریدار/فروشنده 

جایی که یکی از طرفین، خریدار، به دنبال خرید محصول یا خدمات از طرف دیگر است

 مذاکرات تامین کننده/مشتری 

جایی که یکی از طرفین، عرضه کننده، محصولات یا خدمات را به طرف دیگر عرضه می کند.

  مذاکرات سرمایه گذاری مشترک 

که در آن دو یا چند طرف برای تولید یک محصول یا خدمات خاص با یکدیگر همکاری می کنند

مذاکرات هزینه 

جایی که یکی از طرفین به دنبال کاهش هزینه های خود با مذاکره با طرف دیگر برای قیمت پایین تر است

 مذاکرات دامنه 

جایی که یک طرف به دنبال افزودن ویژگی‌ها یا قابلیت‌های جدید به پروژه به منظور افزایش ارزش آن است

 مذاکرات خلاقانه 

جایی که یکی از طرفین به دنبال ایده‌های جدیدی است که مشکل را حل کند یا فرصت جدیدی در بازار ایجاد کند

 مذاکرات عملکرد

زمانی که یکی از طرفین در ازای استانداردهای عملکرد بالاتر، شرایط مطلوب‌تری می‌خواهد.

با تعاریفی که از مذاکرات بالا داریم به نظر میرسد موفقیت در تمامی این مدلها و جلسات مذاکره وابسته است به دانشتن قوانین مذاکره، قوانینی که میتواند به صورت کلی زندگی یک شخص را تحت شعاع خود قرار دهد و به او کمک نماید تا با احتمال بیشتری نسبت به دیگران موفقیت های چشمگیر تری به دست آورد.

 دنیای پر رمز و راز مذاکرات چیزی است که اگر شما هرچه قدر هم اطلاعات و دانش در این حوزه داشته باشید، نمی توانید بگویید مذاکره کننده حرفه ای شده اید، پس باید در این زمینه دانش و اطلاعات به روز و آن هم از افرادی که در این حوزه با تجربه و مذاکره کردن آنها زبانزد خاص و عام است استفاده نمایید. جناب آقای دکتر مهریزدان یکی از افرادی است که در راستای مذاکرات تجاری و مذاکرات بازاریابی و فروش تبحر بسیار بالایی داشته و دوره ها و کلاس های ایشان در زمینه همیشه پر و مملو از افرادی است که با عشق می خواهند قوانین مذاکره را یاد بگیرند. به قول خود ایشان که می فرمایند، زندگی فاصله بین دو تخت است. در یکی از آنها به دنیا می آییم و در دیگری از دنیا می رویم، آنچه موجب موفقیت ما در این فاصله می شود، دانش و مهارت مذاکره است

موفقیت در مذاکره

حتما مقاله های زیر را بخوانید:

چند وقت پیش جناب آقای دکتر مهمان برنامه رادیو اقتصاد بودند و در مورد مهارت های مذاکره و توانایی مذاکره نکات مهم و طلایی را مطرح کردند؛ که شما می توانید برای دست یابی به این محتوا و فایلهای صوتی این مقاله را مطالعه نمایید.مهارت های مذاکره موضوع بحث جناب  آقای دکتر مهریزدان در رادیو اقتصاد

من اغلب شنیده ام که بازاریابی و فروش دو دیدگاه متفاوت در کسب و کار می باشند. روی کاغذ قطعا همین طور است. اگرچه من اعتقاد دارم که این دو در راستای یکدیگر هستند و مقوله ای به نام "بخش رشد و ترقی" را تشکیل می دهند که بازاریابی مقدمات را فراهم می کند و فروش آنها را به مقصد می رساند. و این کلید ماجراست: کسب و کار موفق می داند که این دو مفهوم همواره باهم می آیند و جداناپذیرند.

اگر فکر می کنید شعبده بازان و بازاریابی حرف زیادی برای گفتن و نکات مشترک زیادی ندارند، سخت در اشتباه هستید! هر دوی اینها با موضوعاتی مثل توجه و آگاهی سر و کار دارند، البته از طرق متفاوت. بازاریابان می توانند از شعبده بازها بیاموزند، بخصوص از درک اینکه شعبده بازها چطور می توانند ما را به سخره بگیرند و گول بزنند، حتی زمانی که خیلی دقت می کنیم.

حتما این مقاله را بخوانید. مقاله مثل یک شعبده باز مذاکره کنید را حتما مطالعه نمایید.

 

این بدان معنی است که با حضور اینترنت، توسعه کسب و کار هرگز آسان تر از این نمی شود. اما بعضی اوقات ما از قدرت جلسات تجاری و کاری رو در رو غافل می شویم. امروزه ساختن روابط تجاری و ایجاد ارتباط انسانی از هر زمان دیگری مهم تر است. این رشته تفكرات مرا وادار کرد تا بخشی را اختصاص دهم به نکاتی که نمی توان در جلسات فروش نادیده گرفت.

بدون هیچ توضیح اضافی، این لیست موردنظر برای برگزاری عالی جلسات فروش است:

 

موفقیت در مذاکرات و جلسات مذاکره

نوع لباس پوشیدن در جلسه مذاکره

درست است. نوع لباس پوشیدن تأثیر بسزایی در روش فروش شما دارد. پوشیدن لباس های مرتب و درست باعث افزایش حس اعتماد به نفس شما می شود و بر دیدگاه مشتری تان نیز اثر می گذارد. حتی اگر جلسه ای از طریق تلفن داشتید مطمئن شوید که لباس های تمیز و مرتبی پوشیده اید. زیرا این کار به شما کمک می کنم اعتماد به نفستان را افزایش دهید و به شدت باعث افزایش شانس شما برای فروش می شود.

 

اگر شما هم دوست دارید در دوره های مذاکرات آقای دکتر مهریزدان شرکت نمایید و خود را مانند دیگر عزیزانی که در این دوره ها و دوره های مذاکره ایشان شرکت کرده اند تبدیل به یک مذاکره کننده حرفه ای نمایید، میتوانید از طریق لینک روبه رو سرفصلهای دوره و از چگونگی برگزاری آن مطلع شوید: دوره اصول و فنون مذاکره حرفه ای و در صورتی که نیاز داشتید تا مشاوران ما شما را راهنمایی نمایند میتوانید از طریق لینک روبه رو اقدام نمایید. تماس برای شرکت در دوره اصول و فنون حرفه ای مذاکره

وقتی پای توسعه کسب و کار، فروش بازاریابی یا فقط معامله به میان می آید اگر نگویی مهم ترین قاعده اما یکی از مهم ترین قواعد صحبت و برقراری رابطه با شخص درست است. شما ممکن است بهترین فروشنده دنیا باشید اما اگر با شخص اشتباه صحبت کنید این موضوع یک لحظه هم ارزش ندارد. با چنین فردی نمی توان به توافق رسید.

همیشه با فرد تصمیم گیرنده صحبت کنید!

 

چیزهای مشترکی که مورد علاقه هر دو طرف است پیدا کنید و با آنها شروع کنید

در ابتدا شما بایستی از صحبت کردن در مورد دو چیز خودداری کنید: سیاست و مذهب. در واقع شما باید در مورد موضوعات مورد علاقه مشترکتان که باعث برانگیختن طرف مقابل برای صحبت درباره خودش است شروع کنید. زیرا همه انسان ها دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند و این باعث می شود مشتری از ابتدا به شما اعتماد کند و شما را مورد تقدیر قرار دهد. هرگز از ابتدا صحبت خود را با موضوعاتی که ربط مستقیم به کالا یا خدمات شما دارند، شروع نکنید و همچنین از پرداختن به موضوعات ساده و بی ربط مانند صحبت در مورد آب و هوا پرهیز کنید.

 

هدف خود را پیش از رفتن به جلسه بدانید

من مشتریان و کارآفرینان زیادی را دیده ام که نزد من می آیند و می گویند که به راهنمایی و مشاوره بیشتری نیاز دارند و من پاسخ آنها را با این سؤال می دهم: آیا به راهنمایی و مشاوره ای که در حال حاضر دارید نزدیک هستید؟ آیا می دانید با راهنمایی که دارید باید دقیقا چه کنید؟ بنابراین اکثر کار آفرینان موفقیت های بسیاری را در مقابل مردم به دست می آورند اما نمی دانند هنگامی که یکی از آنها را در مقابل خود می بیند، چگونه به آن نزدیک شوند. قبل از رفتن به جلسه فروش مطمئن شوید که هدفتان را میدانید و سپس وارد آنجا شوید. آیا نیاز است برای محصول خود پیش نمایشی تدارک ببینید؟ آیا دانستن نیاز مشتری تان برای نوشتن یک طرح پیشنهادی قوی و واقعی بر اساس آن نیازها راه خوبی است؟ آیا اینها شما را به فروش نزدیک می کند؟ اگر جواب شما مثبت است بدانید که این برنامه شما را به فروش موردنظرتان نزدیک می کند. اهداف شما باید کاملا شفاف و روشن باشد. به روشنی روز.

 

شاید فکر کنید که خودستایی و چشمگیر بودن جایی در تبلیغات و برندینگ ندارد، بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً مقاله زیر را بخوانید تا متوجه بشوید که چندان هم عقیده شما درست نیست:

 چشمگیر باشید!

 

حتما پیگیری کنید

یک تحقیق که توسط انجمن ملی اجرایی فروش انجام شد نشان می دهد که فقط ۱۰ درصد از فروشندگان حرفه ای بیش از سه بار از تکنیک پیگیری و فروش استفاده می کنند. و آیا می دانستید که ۹۰ درصد از فروش ها بعد از پنجمین تماس با مشتری انجام می شود؟ در واقع با توجه به این تحقیق ۹۰ درصد فروش ها فقط توسط ۱۰ درصد از فروشنده ها انجام می شود. پس بگذارید به صورت ساده و شفاف بگویم: اگر می خواهید یکی از موفق ترین بازاریابان باشید حتما با مشتری خود در تماس باشید و پیگیری کنید. حتی اگر هیچ تمایلی در جلسه اول به وجود نیامد. بهترین نوع پیگیری ۴۸ ساعت بعد از خواندن طرح پیشنهادی و یا بعد از ارائه یک پیشنهاد شفاف از طرف شما است. شما باید کار را به جریان بیاندازید.

 

عوامل موفقیت در مذاکرات

 

جایگاه یابی برند در به دست اوردن منابع بدیع بازار یا همان شکاف های فرصت و پیشتازی نسبت به رقبا یکی از مهمترین فاکتورهایی است که هر صاحب کسب و کار و بازاریابی باید به آن اشراف داشته باشد. در سری مقاله های جایگاه سازی نبردی در ذهن که خودم بسیار آن ها را دوست دارم. در این امر شما را یاری رسانده ام حتما مطالعه نمایید.

سری مقاله های جایگاه سازی نبردی در ذهن شما به آموزشهای شگرف در بازاریابی و برندینگ دست خواهید یافت .از این مقاله ها لذت ببرید و نگذارید دیگران از شما در به دست اوردن سهم بازار پیشتازی بگیرند.

به چشمانشان نگاه کنید

ارتباط چشمی یکی از جنبه های مهم فروش است. وقتی شما قیمتتان را اعلام کردید به چشمان مشتریان نگاه کنید و به او آنچه را که می خواهید با اعتماد به نفس بگویید. بدترین چیز خودداری شما از ارتباط چشمی در پایان فروش است.

 اگر شما هم دوست دارید در دوره های مذاکرات آقای دکتر مهریزدان شرکت نمایید و خود را مانند دیگر عزیزانی که در این دوره ها و دوره های مذاکره ایشان شرکت کرده اند تبدیل به یک مذاکره کننده حرفه ای نمایید، میتوانید از طریق لینک روبه رو سرفصلهای دوره و از چگونگی برگزاری آن مطلع شوید: دوره اصول و فنون مذاکره حرفه ای و در صورتی که نیاز داشتید تا مشاوران ما شما را راهنمایی نمایند میتوانید از طریق لینک روبه رو اقدام نمایید. تماس برای شرکت در دوره اصول و فنون حرفه ای مذاکره 

آماده باشید ، تحقیقات خود را انجام دهید و زودتر از موعد در قرارهایتان حاضر باشید

مطمئن شوید که زودتر به جلسه فروش می رسید. من همیشه سعی می کنم حداقل بیست دقیقه زودتر به محل قرار برسم و کافی شاپی را در نزدیکی آنجا برای نشستن و کار روی مطالبم پیدا می کنم. هیچ چیز مهم تر از آمادگی شما نیست هیچ چیز بدتر از تأخیر شما در جلسه نیست. فروشندگان نهایی همیشه جزء اولین نفراتی هستند که در اتاق حضور پیدا می کنند. برای کمک به شما جهت آمادگی حضور در جلسه فروش لیستی را تهیه کرده ام که می توانید قبل از ورود به جلسه آن را بررسی نمایید:

- آیا من لباس مناسب برای جلسه پوشیده ام؟

- من موضوعات مورد علاقه مشترک را پیدا کرده ام و صحبت هایم را با آنها شروع می کنم

- من هدف جلسه را می دانم.

- من حداقل ۲۰ دقیقه قبل از جلسه می رسم؟

- من در مورد چشم انداز جلسه تحقیقاتم را انجام داده ام و همه اطلاعات مهمی را که مرا به فروش نزدیک می کند جمع آوری کرده ام؟

- من پیگیری لازم را انجام داده ام (این مورد مربوط به ۴۸ ساعت بعد از جلسه است)

 

 یادتان باشد مذاکره مانند بازی تنیس نیست که دائما شما برای برنده شدن بخواهید توپ را به سمت زمین طرف مقابل آن هم در جایی بزنید که نمی تواند پاسخ شما را بدهد. شما باید مانند یک گلف باز حرفه ای عمل کنید، باید به گونه ای رفتار کنید که طرف مقابل هم با دریافت پیشنهاد شما احساس خوسحالی کند. یعنی کالا شما بتواند به صورت واقعی مشکلی از او حل نماید و یا دغدغه ای که سالها با آن درگیر بوده را به واسطه خدمات و یا کالای شما و از طریق مزیتهایی که به دست می آورد، حل نماید.

به یاد داشته باشید، مذاکره فرآیندی است از مذاکره با پیشنهادات و پیشنهادات متقابل برای رسیدن به توافق. همچنین تلاش برای متقاعد کردن شخص دیگری برای اینکه طرف شمارادر یک اختلاف بگیرداست. مذاکره کنندگان از تکنیک ها و مهارت های مختلفی استفاده می کنند تا سعی کنند طرف مقابل با آنها موافقت کنند. اینها شامل ارائه امتیاز و امتیاز دادن به خودتان، استفاده از احساسات و جلب منافع شخصی افراد است. مذاکره معمولاً بین افرادی انجام می شود که در تلاش برای رسیدن به توافق در مورد چیزی مانند خرید یا فروش ملک یا اشتراک منابع هستند. همچنین ممکن است زمانی که دو یا چند گروه در مورد موضوعی که می خواهند حل کنند، اختلاف نظر دارند، از مذاکره استفاده میکنند. باشند. مذاکره می تواند به حل تعارضات کمک کند و به افراد با عقاید مختلف اجازه می دهد زمینه های مشترکی را بیابند که می تواند منجر به توافقی شود که همه می توانند روی آن توافق داشته باشند.

 

همانطور که حتماً می دانید بازاریابی یعنی حرکت! ما در مقاله زیر از اهمیت اینکه دائم در حال حرکت رو به جلو باشید، سخن گفته ایم:

یک لحظه هم نایستید!

 

حتما شما با خواندن این مقاله قصد دارید سایت خود را سئو نمایید و یا تبدیل به یکی از سئوکارهای خوب شوید. پس حتما در مسیرتان نیازمند آموزش سئو و یا مشاوره سئو هستید و علاوه بر آن میتوانید برای انجام پروژه سئو با ما در ارتباط باشید، لینک تماس با کارشناسان آژانس تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ وینت سئو در ارتباط باشید. وینت سئو سعی نموده است به عنوان یکی از بهترین شرکت سئو به بسیاری از کسب و کارهای دیجیتال خدمات سئو را ارائه نماید. آموزش سئو یکی از مهم ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که توسط آن سئو سایت را انجام نمایید و سئوی سایت میتواند موجب افزایش درآمد شما شود.