برندینگ و برندسازی

چشمگیر باشید!

1 1 1 1 1

وقتی محشر و چشمگیر هستید، بگذارید دنیا این موضوع را بداند. همانطور که قبلا نیز گفتيم مردم دوست دارند بدانند که کدام شرکت در فعالیت خود معرکه و چشمگیر است و کدام نیست. همین موضوع باعث شده که حرف های دهان به دهان به یک ابزار قدرتمند بازاریابی تبدیل شود.

حرف های دهان به دهان معمولاً پیامی در مورد گرم و چشمگیر بودن بازار و فعالیت یک فرد یا سازمان است که کسی به دیگری می دهد. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا هر چند که مردم عاشق بازنده ها هستند، اما روی برنده ها شرط بندی می کنند.

 

حتماً بخوانید: صدای برند

 

ترس از خودستایی

متاسفانه تعداد زیادی از شرکت ها از اینکه از موفقیت های خودشان بگویند خجالت می کشند؛ اول اینکه خودستایی را کار خوبی نمی دانند، ضمن اینکه معتقدند این کار عملی تحمیل گرایانه است و هنجار بدی است. اما دلیل واقعی عدم تمایل آنها در خودستایی این است که اطمینان ندارند بتوانند در آینده نیز معرکه باقی بمانند. آن وقت چی؟ آیا شرمنده نخواهند شد.

آنچه که ما تلاش می کنیم در اینجا توضیح دهیم این است که مطرح ساختن و یا ارتقاء دادن یک شرکت یا یک فرآورده، مثل فرستادن یک ماهواره به فضا است. این کار نیازمند فشار و رانش اولیه شما برای فرستادن آن به مدار است؛ اما وقتی ماهواره در مدار قرار گیرد اوضاع فرق می کند.

فعالیت چشمگیر داشتن یا رشد فروش، در حدی که از رقبا جلو بیفتید، شما را قادر می سازد تا نام تجاری خود را به اوج برسانید. وقتی به اوج رسیدید راهکارهای دیگری بکار خواهید بست تا در آنجا باقی بمانید.

 

حتماً بخوانید: عطر و رایحه در هویت سازی برند

 

گرایش های موجود را شناسایی کنید

گاهی اوقات، گرایش های موجود باعث محشر شدن شما می شود. موفقیت غذاهای مکزیکی از مصادیق این امر است، که باعث شده تا پرزهای چشایی آمریکایی ها آمادگی لازم برای پذیرش غذاهای تند و پرادویه را بدست آورند. لذا جوجه تند و پرادویه تبدیل به یک رده فرآورده جدید شده است.

پاپیس چیکن (Popeyes Chicken) نوعی جوجه سوخاری، که به سبک مکزیکی "کاجون" پخته می شود، عرضه می کند. حداقل چیزی که در مورد این نوع جوجه می توان گفت این است که پرچاشنی است. آگهی تبلیغاتی تلویزیونی این شرکت می گوید: "ما آمده ایم تا آمریکایی ها را از دست جوجه های بی بو و بی خاصیت نجات دهیم.“

بودجه تبلیغاتی ۱۲ میلیون دلاری این شرکت در مقایسه با KFC، که رقیب خیلی بزرگی بشمار می رود، رقم بسیار ناچیزی است. لیکن مزه این جوجه سرخ شده جدید، که آب از دهان انسان راه می اندازد، عمده ترین وجه تمایز آن به شمار می رود (این وجه تمایز باعث شده تا آنها از رقبایی مثل چرچز و چیک فیله سبقت گرفته و بعد از KFC، رتبه دوم در میان رستوران های فروش مرغ سوخاری را به خود اختصاص دهند).

آنچه که پاپیس چیکن باید به راهبردهای فعلی خود بیفزاید این واقعیت است که دارد از KFC که سلطان فروش جوجه های سوخاری است، جلو می زند. غالب مردم می دانند که جوجه های پاپیس چیکن پر چاشنی است. اکنون باید این موضوع را هم به مردم اطلاع داد، که فروش این نوع جوجه نیز معرکه است.

 

حتماً بخوانید: شبکه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال

 

دروغ گفتن در مورد "محشر بودن"

شرکت ها باید هنگام اشاعه دادن ادعاهای خود در مورد "پر فروش ترین" بودن خیلی مراقب باشند.

هنگامی که کادیلاک مجبور شد متورم نمودن رقم فروش خود را (که در تلاش برای حفظ موقعیت پرفروش ترین خودرو لوکس در آمریکا به آن کار دست زده بود) بپذیرد، با مشکلات زیادی مواجه شد.

آنها مجبور شدند تا علناً اعلام نمایند که حساب سازی کرده اند تا ۱۹۹۸ رقم فروشی بیش از فروش لینکلن نشان دهند. این کار به سلطنت ۴۹ ساله آنها، به عنوان پرفروش ترین خودرو لوکس در آمریکا، پایان داد.

آنها از این کارشان نه تنها خجالت زده شدند، بلکه این قیل و قال ها باعث شد تا فروش لینکلن با آهنگ فزاینده تری رشد نماید، و همه کس متوجه شود که کدام شرکت واقعا معرکه است و کدام نیست.

نکته در اینجاست که اگر شما در ادعای خود دقیق نباشید، رقبایتان از این مسئله به نفع خود استفاده خواهند نمود.

 

حتماً بخوانید: کسب‌ و ‌کار اینترنتی؛ به عنوان شغل دوم

 

راه های زیادی برای معرکه بودن وجود دارد

هنگامی که از راهبرد معرکه بودن استفاده می کنید، فرصت خواهید داشت تا دلایل معرکه بودن خود را تعیین کنید. چیزی که تعداد زیادی از شرکت ها به آن توجه ندارند این است که راه های زیادی برای اینکار وجود دارد. خلاصه ای از رایج ترین راه ها در زیر آورده شده اند:

  • فروش

معمول ترین راهکار، مقایسه فروش شما با فروش رقبایتان است. اما فکر نکنید که این مقایسه حتما باید مقایسه فروش سالانه باشد. فروش هر دوره زمانی که شما انتخاب کنید جایز است: شش ماهه، دو ساله، پنج ساله. دوره زمانی خاصی را انتخاب کنید که طی آن شما بهترین بوده اید. شما آزاد هستید تا مولفه مناسب برای خودتان را انتخاب کنید. البته شما مجبور نیستید تا خود را حتما با رقبایتان مقایسه کنید، بلکه می توانید خود را با خودتان بسنجید.

  • رتبه بندی در صنعت

رتبه بندی عملکرد سالانه در تعداد زیادی از صنایع صورت می گیرد. این کار می تواند توسط مجلات تخصصی هر صنعت مثلا، اخبار رستوران ها یا مجلات مصرف کنندگان، مثل اخبار و گزارشات آمریکا و جهان و یا مجلاتی مثل پاورز (Powers) صورت گیرد. اگر شما در رتبه بندی هر کدام از مجلات فوق حائز رتبه اول شدید، این موضوع را فعالانه و با پافشاری زیاد مورد بهره برداری قرار دهید.

  • خبرگان صنعت

بعضی از صنایع متخصصین و منتقدانی دارند که مقاله تخصصی می نویسند و از آنها نقل قول می شود. این موضوع، بخصوص در صنایع با فناوری پیشرفته رواج دارد. گاهی اوقات شما می توانید از گزارشات یا نقل قول های ایشان برای تعیین دلایل موفقیت خود استفاده کنید. هالیوود برای جا انداختن یک فیلم محشری که می سازند و دنیای انتشارات برای کتاب های معرکه ای که منتشر می کنند، از همین شیوه استفاده می کنند.

 

حتماً بخوانید: تأثیر برندینگ یا برند سازی بر مغز انسان

 

استفاده از همه راه ها برای معرکه بودن

آگهی تبلیغاتی مجله فورچون (Fortune) مظهری از استفاده از "معرکه بودن" به عنوان یک متمایز کننده است. فورچون در این آگهی از همه راه هایی که می توانست برای نشان دادن معرکه بودن خود، در قالب یک صفحه کامل از روزنامه نیویورک تایمز مورد استفاده قرار دهد، استفاده نمود.

نقل قول هایی از مجلات صنعتی و کسب و کار ارائه شده بود؛ مطالبی از روزنامه ها را نقل کرده بودند؛ نقل قولی از یکی از مشتریان آورده شده بود؛ و چهار نوع رقم فروش را قید کرده بودند. آگهی فوق با این جمله تمام شده بود: "فورچون معرکه تر از همیشه!"

آیا خواننده این آگهی می داند که بیزینس ویک(Business Week)  یا فوربز (Forbes) چقدر خوب کار می کنند؟ خیر. آیا این مسئله مهم است؟ خیر. آنها با خواندن این آگهی فقط متوجه این می شوند که بنظر می رسد که فورچون مجله معرکه ایست و با دیگر مجلات تفاوت دارد.

 

اگر اطلاعات بیشتری در زمینه بازاریابی ایمیلی می خواهید، این مقاله را بخوانید: بازاریابی ایمیلی

 

نشریات می توانند شما را معرکه جلوه دهند

اگرچه خودستایی کردن کار مفیدی است، اما اگر شخص دیگری شما را بستاید، خیلی بهتر خواهد بود. اینجاست که یک برنامه روابط عمومی فعال، راندمان بسیار زیادی خواهد داشت.

کاری که روابط عمومی در این مورد انجام خواهد داد، بهره برداری از این حقیقت است که اشخاص ثالث نزد مردم اعتبار زیادی دارند. در این مورد همسایه شما و یا یک روزنامه محلی فرقی نمی کند، زیرا مردم احساس می کنند که این ها منابع بی طرفی هستند. لذا، اگر آن منابع بگویند که شما معرکه هستید، پس شما باید واقعا معرکه باشید.

ساختن موفقیت در یک برنامه روابط عمومی، مثل انداختن یک تکه سنگ در برکه است. دایره های ایجاد شده از برخورد سنگ به آب در ابتدای کوچک هستند، لیکن به سرعت در سطح برکه تاثیر می گذارند. در آغاز، با خبره ها شروع می کنید. به روزنامه های تجاری کشیده می شوید، و سپس در نشریات مربوط به کسب و کار و مصرف کنندگان معرفی خواهید شد.