وجه تمایز شما چیست؟|برند و برند سازی

وجه تمایز شما چیست؟

1 1 1 1 1

تفاوت شما از رقبایتان در چیست؟ وقتی این سؤال را از خودتان می پرسید فقط یک یا دو کلمه را باید بگویید. اگر در مابقی روزهای نشان تجاری تان، نام نشان تجاری شما به ازای بهترین کلمه ای که آن را توصیف می کند تغییر کند، این کلمه چه کلمه ای خواهد بود؟ یا وقتی در مورد نشان تجاری با شرکت شما از شما سؤال می کنند تنها می توانید یک یا دو کلمه بگویید؟ این کلمات چه کلماتی هستند؟ این شیوه ساده ترین راه تشریح جایگاه و عامل تمایز شماست.

 

بازاریابی همانند لاس زدن با شخصی دیگر است: هرگز خیلی پرقدرت پیش نروید ولی از اینکه خودتان را معرفی کنید، نترسید. مفهوم معرفی این مقاله متمرکز شدن روی این ایده است: من آن را " تعادل فشار و کشش " می نامم. هنگامی که استراتژی های فشار به طور کامل با استراتژی های کشش متعادل می شوند، می توان انتظار ورود مشتریان جدید را به صورت خودکار داشته باشید.

تعادل فشار و کشش

 

اگر شما هم میخواهید در یک دوره دیجیتال مارکتینگ کارآمد شرکت کنید ما به شما دوره دیجیتال مارکتینگ دکتر مهریزدان را پیشنهاد میدهیم دوره ای که در آن شما به یک دیجیتال مارکتر حرفه ای تبدیل میشوید

اگر دوست دارید به یک مذاکره کننده خوب تبدیل شوید دوره مذاکره و آموزش مذاکره دکتر مهریزدان مدرس مدیریت صنعتی و مشاور فروش و بازاریابی متعلق به شماست اگر دوست دارید در یک دوره فروش کارآمد نیز شرکت نمایید ثبت نام در دوره فروش و فروشنده حرفه ای دکتر مهریزدان و اگر میخواهید توسط یکی از مشاوران برجسته برندسازی و تبلیغات ایران به یک برند شخصی خوب تبدیل شوید در دوره برندسازی شخصی شرکت کنید.

.

 

البته این تشریح جایگاه یا پیدا کردن عامل تمایز نشان تجاری و کسب و کار می تواند خیلی پیچیده تر از آنچه فکر می کنید، باشد و می تواند شامل تحلیل و توسعه بیشتر باشد. اما به طور خلاصه تشریح جایگاه همان وجه تمایز شما از رقابت است.

همان طور که قبلا ذکر شد پیدا کردن وجه تمایز نشان تجاری می تواند شامل حجم زیادی ارزشیابی باشد. با این همه وجود پیچیدگی های مازاد ضرورتی ندارد. به ویژه وقتی که کلمات کلیدی که به دنبال آن هستید برای شما ناشناخته باشد.

 

یکی از بخش های اساسی هر کسب و کار، ارزیابی قسمت های تشکیل دهنده کسب و کار است. ارزیابی ای که باید واقع گرایانه و به دور از هرگونه اغراق و نادیده گرفتن باشد. در این مقاله نکاتی را درباره ارزیابی نشان تجاری به شما می گوییم.

نشان تجاری خود را ارزیابی کنید

 

تمرکز رمز موفقیت است

موثر ترین ویژگی ها آنهایی هستند که ساده و مفید باشند. همیشه بهتر است که بدون توجه به میزان پیچدگی یا سادگی یک فرآورده، به جای تمرکز روی چند ویژگی و فایده، فقط روی یک خصوصیت یا فایده تمرکز نموده و روی آن خصوصیت یا فایده خاص پایدار ماند. وجه تمایز مشخص پپسی نسبت به کوکاکولا در این است که پپسی همیشه روی جوان پسند بودنش تمرکز داشته است. پپسی هر قدر که روی شعارهایی مثل "لذت یک نوشابه کولا» تاکید کند وجه تمایز خودش را به همان نسبت از دست خواهد داد.

البته در این مورد اثر هاله ای هم وجود دارد؛ بدین معنی که اگر شما یک فایده از فرآورده تان را قویا در بازار جا بیاندازید، مشتریان احتمالا فایده های بسیار زیاد دیگری را نیز به فرآورده شما منتسب خواهند نمود. یک سس اسپاگتی "غلیظ تر"، تلویحاً به معنی مواد اولیه مغزی، کیفیت، ارزش، و غیره خواهد بود. یک خودرو "ایمن تر"، به معنی طراحی و مهندسی بهتر آن خواهد بود.

موفق ترین شرکت ها (یا نام های تجاری) آنهایی هستند که توانسته اند آگاهانه یا ناآگاهانه یک پیام خاص را در اذهان مشتریان خود جای بیاندازند.

 

یک مثل قدیمی می گوید هرچه سخت تر کار کنید، نتایج بهتری می گیرید. من تشخیص دادم که این مثل نادرست است: هر چه قدرت نفوذ شما بیشتر باشد، نتایج بهتری خواهید گرفت. به عنوان بازاریاب، نیازمندیم که هوشمندانه تر کار کنیم به جای اینکه سخت تر کار کنیم.

هوشمندانه تر کار کنید، نه سخت تر!

 

وجه تمایز کمپانی های مطرح

در ادامه به بررسی وجوه تمایز کمپانی های مطرح دنیا پرداخته ایم که توانسته اند در کمترین واژگان، به تشریح جایگاه خود در بین صدها رقیب خود بپردازند:

 • اپل: متفاوت و نوآور
 • والت دیزنی: جادویی
 • سامسونگ: نوآوری
 • ولوو: ایمنی
 • بی ام دبلیو: تجربه رانندگی
 • مرسدس: با کلاس
 • مالبورو: مردانه
 • پورشه: عملکرد
 • رولكس: لوکس
 • ردبول: انرژی و فراتر از محدوده
 • فيس بوک: دوستی
 • امریکن اکسپرس: فقط انحصاری
 • فدکس: سریع و یک شبه

یک مطالعه موردی که از آن خوشم می آید فدکس است. در اوایل موجودیت نشان تجاری آنها و تشریح جایگاه آنها به این شکل بود: "ما قطار، کامیون و هواپیما داریم!" این تشریح جایگاه و وجه تمایز مبهم و فاقد دقتی بود که یک یا دو کلمه بتواند آن را بیان کند. این شرکت تقلا می کرد که به صدرنشین صنعت تبدیل شود. آنها بعدها وجه تمایز خود را تغییر دادند و شهرت برتری در تحویل "شبانه" را نصیب نشان تجاری خود ساختند. تلاش ها و برنامه های بازاریابی گوناگون همچون شعار آنها "تحویل مطلق و مسلم شبانه" در افزایش دقت جانمایی به آنها کمک کرد. به تدریج وقتی مردم می خواستند بگویند که چیزی را با پست سفارشی برای تحویل در روز بعد به گیرنده می فرستند عادت کردند بگویند "با فدکس برایت می فرستم" وجه تمایز آنها از چیزی که واقعا شفاف نبود کم کم به کلمه "شبانه یا سریع السير" تغییر کرد. آنها تا لحظه حال این استراتژی را حفظ کرده و تحت هدایت این استراتژی بوده اند چراکه این استراتژی حفظ صدرنشینی آنها در صنعت را تضمین می کند.

 

شما در پایان این مقاله می توانید مقاله زیر را هم مطالعه کنید و اطلاعات بی نظیر و اضافه ای در مورد آنچه در این مقاله گفته شد، به دست آورید:

ویژگی برندتان را در بوق و کرنا کنید!

 

با شدت گرفتن رقابت در این دنیای کسب و کار، باید مطمئن باشید که نشان تجاری شما متفاوت از رقابت است. اگر به دقت نمی توانید نشان تجاری خود را از سایر نشان تجاری ها تمایز دهید، هم الان تقلا خواهید کرد و هم در آینده.

 

حتما شما با خواندن این مقاله قصد دارید سایت خود را سئو نمایید و یا تبدیل به یکی از سئوکارهای خوب شوید. پس حتما در مسیرتان نیازمند آموزش سئو و یا مشاوره سئو هستید و علاوه بر آن میتوانید برای انجام پروژه سئو با ما در ارتباط باشید، لینک تماس با کارشناسان آژانس تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ وینت سئو در ارتباط باشید. وینت سئو سعی نموده است به عنوان یکی از بهترین شرکت سئو به بسیاری از کسب و کارهای دیجیتال خدمات سئو را ارائه نماید. آموزش سئو یکی از مهم ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که توسط آن سئو سایت را انجام نمایید و سئوی سایت میتواند موجب افزایش درآمد شما شود.