انواع بازاریابی دیجیتال

انواع بازاریابی دیجیتال

1 1 1 1 1

بازاریابی دیجیتال به مجموعه اقدامات بازاریابی با ابزارهای دیجیتالی گفته می شود که باعث می شود خریداران محصول یا استفاده کنندگان خدمت کسب و کار شما بیشتر شوند. بازاریابی دیجیتال تفاوت های اساسی با بازاریابی سنتی دارد که با ذکر انواع بازاریابی دیجیتال می توان به این تفاوت ها دست یافت.

گسترش روزافزون اینترنت باعث شده است که همه مردم روزانه ساعات بسیاری از زندگی خود را در فضای اینترنت بگذرانند. همین مسئله سبب شده است که تقریبا تمامی کارهای خود از قبیل خرید کالا و محصول مورد نیاز خود را هم از طریق اینترنت انجام دهند؛ بنابراین بازاریابی آفلاین دیگر تاثیرگذاری سابق را ندارد و این بازاریابی دیجیتال است که حرف اول را در زمینه جذب بازار هدف می زند و در واقع استراتژی بازاریابی دستخوش تغییراتی شده است.

اگر شما هم میخواهید در یک دوره دیجیتال مارکتینگ کارآمد شرکت کنید ما به شما دوره دیجیتال مارکتینگ دکتر مهریزدان را پیشنهاد میدهیم دوره ای که در آن شما به یک دیجیتال مارکتر حرفه ای تبدیل میشوید

اگر دوست دارید به یک مذاکره کننده خوب تبدیل شوید دوره مذاکره و آموزش مذاکره دکتر مهریزدان مدرس مدیریت صنعتی و مشاور فروش و بازاریابی متعلق به شماست اگر دوست دارید در یک دوره فروش کارآمد نیز شرکت نمایید ثبت نام در دوره فروش و فروشنده حرفه ای دکتر مهریزدان و اگر میخواهید توسط یکی از مشاوران برجسته برندسازی و تبلیغات ایران به یک برند شخصی خوب تبدیل شوید در دوره برندسازی شخصی شرکت کنید.

از آغاز پیدایش خرید و فروش در بین روابط انسان، مفهوم بازاریابی بر یک اصل استوار است و آن ارتباط صحیح با مخاطب در مکان درست و در زمان مناسب می باشد که با توجه به رفتارهای این دوره از تاریخ، بازاریابی از نقطه ای شروع می شود که مخاطب بیشتر وقت خود را در آن صرف می کند و این نقطه، جایی نیست جز اینترنت! بنابراین این بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی اینترنتی و آنلاین است که می تواند کسب و کارها را به هدف نهایی خود، یعنی سود بیشتر، برساند.

 

حتماً بخوانید: جذب مشتری

 

این شیوه از بازاریابی نیز مثل دیگر روش ها باید توسط متخصصان این حوزه انجام شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. متخصصان و مشاوران بازاریابی دیجیتال "امپریال" با تکیه بر سوابق درخشان خود که نشئت گرفته از دانش روز و تجربه است، آماده  همکاری با تمامی برندها و کسب و کارها در زمینه بازاریابی دیجیتال هستند.

ما در ادامه این مقاله جذاب قصد داریم که به معرفی انواع بازاریابی دیجیتال و بررسی اجمالی هر یک بپردازیم.


ابزار بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال نیز همانند سایر امور به یک سری ابزار نیازمند است. در مقاله های قبلی گفته شد که اصلی ترین این ابزارها، وب سایت یا همان پلتفرم وب است. از دیگر ابزارهای بازاریابی دیجیتال می توان به وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی، بروشور ها و کاتالوگ های آنلاین، رسانه های تبلیغاتی و... نام برد.


روش ها و انواع بازاریابی دیجیتال

 1- بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

از مهم ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال، سئوی کلمات کلیدی است. در این شیوه، شما پس از ایجاد وب سایت برای برند یا کسب و کار خود، همانطور که در مقاله های قبل گفته شد، با مجموعه اقدامات برنامه ریزی شده و دقیق، رنکینگ سایت برند خود را در رتبه بندی موتورهای جستجو بهبود می بخشید. سئو سایت باید توسط متخصصان سئو و با ابزارهای مخصوصی نظیر SEMrush صورت گیرد.

 

حتماً بخوانید: آنالیز وب سایت؛ بهترین ابزار آنالیز رایگان آنلاین برای سئو سایت


2- بازاریابی محتوا

این نوع از بازاریابی دیجیتال پیوند بسیار عمیقی با سئو دارد؛ به طوری که گاهی نمی توان این دو را از هم جدا نمود. زیرا بازاریابی محتوا مهم ترین اقدامات صورت گرفته در بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو است. در واقع با استفاده از محتواهای بازاریابی است که شما می توانید سئو سایتتان را بهبود دهید. بازاریابی محتوا در واقع تولید و تبلیغ محتوا با هدف معرفی و شناساندن برند، رشد ترافیک سایت و جذب کاربر دائمی یا مشتری است.


3- بازاریابی شبکه های اجتماعی

رشد چشمگیر تعداد شبکه های اجتماعی و کشیده شدن مردم به این شبکه های اجتماعی در  سال اخیر، بسیار زیاد بوده است. به گونه ای که کمتر کسی را می بینیم که در یکی از این شبکه های اجتماعی فعالیت دائمی نداشته باشد. همین موضوع سبب شده است که بازاریابی شبکه های اجتماعی از مهم ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال باشد. تبلیغ و معرفی برند به مردم از طریق محتوای شبکه های اجتماعی و هدایت ترافیک به وب سایت برند برای جذب کاربرهای دائمی، از اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی است.


4- تبلیغات کلیکی یا PPC 

در این روش، با پرداخت هزینه به برخی از سایت های پربازدید، می توانید تبلیغ مربوط به وب سایت خود را در فضای این سایت ها قرار دهید و هر بار که کسی روی تبلیغ شما کلیک کند، باید به منتشر کننده تبلیغ مبلغی رو پرداخت کنید. یکی از رایج ترین انواع تبلیغات کلیکی، گوگل ادوردز (Google Adwords) است.

 

حتماً بخوانید: دوره آموزشی گوگل آنالیتیکس


5- بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) 

یکی از پربازده ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ایمیلی است. شما در این روش با طراحی سایت مناسب، صفحه فرود سایت (Landing Page) و تهیه یک لیست ایمیل از مخاطبان، به آن ها ایمیل هایی هدفمند ارسال می‌ کنید تا قدم به قدم آن ‌ها را تا خرید محصولاتتان هدایت کنید. ایمیل مارکتینگ تنها نوع بازاریابی دیجیتال و اینترنتی است که به صورت خصوصی و مستقیم با مخاطب ارتباط برقرار می‌ کند و از اهداف آن می توان به شناساندن برند به مشتریان، اطلاع رسانی به مشتریان که از جدید ترین محصولات و خدمات با خبر شوند. بسیاری از مشاوران بازاریابی دیجیتال، این موضوع را به خوبی درک می کنند و از این کانال خصوصی برای ارزش گذاشتن به مخاطبان خود استفاده می ‌کنند.


6- بازاریابی ویروسی

در بازاریابی ویروسی که یکی از شیوه های بازاریابی دیجیتال است و با کمک شبکه های اجتماعی صورت می گیرد، کسب و کار یا برند شما باید به صورت یک اپیدمی در بین مردم بچرخد و دهان به دهان شود؛ از این روست که به این بازاریابی، بازاریابی دهان به دهان نیز گفته می شود. در این نوع از بازاریابی دیجیتال، به یک کمپین خلاقانه نیاز است تا خود به خود در بین مردم پخش شود. از اینجا به بعد است که برند شما توسط خود مردم تبلیغ می شود.


7- بازاریابی چریکی یا پارتیزانی

خلاقانه ترین شیوه بازاریابی که می تواند بازاریابی دیجیتال را نیز درگیر کند، بازاریابی چریکی Guerilla Marketing است. این بازاریابی کم هزینه مبتنی بر ساختار شکنی در بازاریابی و تبلیغات اگر در بستر دیجیتال صورت بگیرد، از انواع بازاریابی دیجیتال است. برای مثال یک کمپین خلاقانه که بیشتر کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را درگیر کند.