کار با SEMrush

کار با SEMrush

1 1 1 1 1

از جمله ابزارهای پرطرفدار و پرکاربرد برای جست و جوی کلمات کلیدی (کلیدواژه ها) به صورت رایگان در اختیار عموم بخصوص کارشناسان سئو و تولیدکنندگان محتوای بازاریابی قرار گرفته، SEMrush است.

پس از تمام شدن استراتژی بازاریابی، کارشناسان سئو و تولیدکنندگان محتوای بازاریابی برای بهبود هر چه بیشتر سایت با استفاده از مقالات و محتواهای خود، باید از یک سری ابزارهای مخصوص استفاده می کنند که به پیدا کردن کلمات کلیدی و مشاهده وضعیت سئوی سایت خود یا رقیب کمک می کند.

استفاده از پیشنهادهایی که خود موتورهای جست و جو به هنگام سرچ می دهند، می تواند کارآمد باشد اما مطمئنا کافی نیست و یک کارشناس سئو یا تولید کننده محتوای بازاریابی باید علاوه بر تکیه بر تجربه خود، از این ابزارها استفاده کند تا بتواند در این حوزه به روز باشد.

ما در این مقاله قصد داریم که به معرفی و بررسی یکی از این ابزارها به نام SEMrush برای آشنایی بیشتر علاقه مندان بپردازیم:

SEMrush چیست؟

SEMrush اطلاعات بسیاری برای شما تامین می کند که برای بررسی رقبا و کلید واژه های رقابتی در سئو به کار می رود. شما می توانید آدرس وب سایتی را وارد کنید و نتایج آن را ببینید که شامل کلیک های خریداری شده می شود و اگر کلید واژه ای را وارد کنید، میتوانید ببینید که سالانه هر چند وقت یک بار یک کلمه جستجو می شود و همچنین می توان عبارت های مشابه با کلمه مدنظر خود را ببینید و می توان پس از بررسی این کلمات کلیدواژه های جا مانده را پیدا کرد.

SEMrush چیست؟

امکانات SEMrush برای بهبود سئو

1- بررسی وضعیت سئوی سایت

اگر می خواهید از وضعیت سئوی سایت خود و مشکلات موجود آن باخبر شوید، این سایت ابزاری به دارد به نام Site Audit که به وسیله آن می توانید از وضعیت سئوی سایت خود آگاه شوید و تمام مشکلات و چالش های موجود در زمینه سئو را از طریق آن بیابید. به این منظور می توانید از پپیشنهادات و توصیه های مختلف موجود در سایت برای این کار از جمله “Pro” استفاده کنید.

از طریق این ابزار می توانید به صورت دوره ای (هفتگی، ماهانه یا) گزارشات ایمیلی در مورد وضعیت سایت خود دریافت نمایید.

بررسی وضعیت سئوی سایت

تذکر بسیار مهم: به صورت پیش فرض، ربات دسکتاب SEMrush برای بررسی سایت استفاده می شود که شما می توانید آن را به ربات گوگل و یا ربات موبایل تغییر دهید. توصیه ما این است که از ربات گوگل برای وب سایتتان استفاده کنید چرا که به شما کمک می کند تا وضعیت وب سایت خود را از نگاه گوگل بررسی کنید.

2- بررسی وضعیت سایت در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یکی از جنبه های بسیار مهم در سئو محسوب می شود که اغلب توسط مدیران سایت ها نادیده گرفته می شوند.

این قابلیت سایت به شما کمک می کند تا وضعیت سایت خود را در شبکه های فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس بررسی کنید. این ابزار همچنین به شما قابلیت بررسی وضعیت رقبا در این شبکه های اجتماعی را نیز می دهد تا ببینید وضعیت شما در مقایسه با رقبا در این زمینه چگونه و به چه شکل است.

هدف شما باید این باشد که هر بار در گزارشات دوره ای SEMrush چراغ سبز بدست بیاورید. در اینجا می توانید نمونه ای از گزارشات این سایت در زمینه شبکه های اجتماعی را مشاهده کنید:

ربات های SEMrush

چیزی که در این گزارش شاخص است، ارائه کامل جزئیات از وضعیت فعلی است. در بخش posts می توانید میزان بروزرسانی های خود و میزان رشد آن را مشاهده کنید. همچنین ستون  Engagement Rate  نیز نسبت درگیر شدن کاربران با مطالب منتشر شده را نشان می دهد.

از دیگر قابلیت های این بخش این است که اگر رقیبی نزدیک داشته باشید، می توانید از اطلاعات حیاتی مربوط به آن مطلع شوید؛ از جمله اینکه هر چه مدت اقدام به بروزرسانی اکانت خود می کنند که به شما این امکان را می دهد که بتوانید بر اساس آن، برنامه ی مربوط به سایت خود را طراحی نمایید.

حتما بخوانید: بازاریابی چریکی یا پارتیزانی چیست؟

 

3- پیشنهادات و توصیه ها برای بهبود سئو

این ابزار برای مدیرانی که از میزان اهمیت بهبود سئو از نظر کلمات کلیدی باخبر هستند، بسیار کاربردی و ارزشمند است.

بخش SEO Ideas وظایف مربوط به بهینه سازی صفحه وب را ساده می کند.

از طریق این ابزار و با تعیین صفحات مهم از سایت و مقایسه آن با صفحات مهم سایت های رقیب در همان کلیدواژه ها، SEMrush  پیشنهاداتی به منظور بهبود وضعیت سئوی سایت و موفقیت در رقابت با سایر سایت ها در کلیدواژه های  مهم وب سایت به شما می دهد که با اجرای آن می توانید سایت خود را به موفقیت نزدیک تر کنید و به بهبود سئوی سایتتان امیدوار باشید.

پیشنهاد می شود برای تمام صفحات مهم از سایت خود، این کار را انجام دهید که البته مجبور به انجام آن به صورت دستی، چه برای افزودن آدرس ها و چه برای تعیین کلمات کلیدی آنها هستید. گزارش پیشنهادات به صورت آنی ایجاد می شود.

نمونه ای از نمایه گزارشات پیشنهادی را می توانید در این تصویر مشاهده نمایید.

توصیه هایی برای بهبود سئو

بهترین بخش این ابزار این است که صفحات مهم سایت را با تشخیص کلیدواژه ها و ردیابی موقعیت کلمات کلیدی سایت شما تشخیص داده و برای آنها نیز پیشنهاداتی در گزارش ارائه می دهد. این ابزار همچنین 10صفحه برتر سایت را با توجه به کلمه کلیدی مشخص شده تعیین کرده و برای ارتقاء وضعیت سئوی آن صفحات نیز پیشنهاداتی برای موفقیت در نتایج گوگل ارائه می دهد.

در بخش بک لینک نیز این ابزار به شما لیستی از سایت هایی که با گرفتن بک لینک از آنها می توانید به موفقیت سایت خود کمک کنید ارائه می دهد. در این بخش می توانید آماری کلی از وضعیت تعداد صفحاتی که نیاز به بهبود دارند (و توسط شما به آدرس های مهم سایت افزوده شده اند)، وضعیت صفحات در نتایج گوگل و سایر اطلاعات مفید و مهم را بیابید.