فاکتورهای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو چیست؟

فاکتورهای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو چیست؟

1 1 1 1 1

فاکتورهای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو تقریبا به طور مستمر تغییر می کنند، از این رو متخصصان سئو و وبمسترها باید همیشه فاکتورهای سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو را به روز نگه دارند.

از مهم ترین شیوه های بازاریابی دیجیتال، سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو است. در این شیوه، شما پس از ایجاد وب سایت برای برند یا کسب و کار خود، با مجموعه اقدامات برنامه ریزی شده و دقیق، رنکینگ سایت برند خود را در رتبه بندی موتورهای جستجو بهبود می بخشید. تمامی کسانی که یک وب سایت دارند، دوست دارند بدانند چه عواملی باعث می شود تا گوگل، سایت آن ها را در صفحه اول خود قرار دهد یا مثلا عواملی که موجب می شود یک سایت، تمامی موارد سئو را رعایت کند، چیست؟

 

حتماً بخوانید: راه اندازی یک کسب و کار دیجیتالی و توسعه آن

 

معرفی شدن یک سایت در صفحه اول گوگل شاید خواست و نیاز تمام دارندگان وب سایت ها، چه کوچک و چه بزرگ، باشد و همه آنها می دانند که حتی یک وب سایت کوچک با مطرح شدن در صفحه اول جستجوی گوگل چه موفقیّت بزرگی را به دست آورده است. عوامل سئو سایت بسیار مختلف است که به دست آوردن آن کار راحتی نیست امّا شرکت های بزرگ با بررسی نتایج گوگل به نکات قابل توجّهی دست پیدا کرده اند که می توان از آن به مواردی اشاره کرد:

 

۱- محتوای بازاریابی غنی

طراحی سایتی با محتواهای بازاریابی غنی که از طرف سایت های دیگر مورد تأیید بوده و آن ها مایل باشند برای تکمیل توضیحات محتواهای سایت خود به آن سایت لینک شوند، رتبه آن سایت را تا حد زیادی در موتورهای جستجو بالا می برد. هر چه تعداد این لینک ها بالاتر رود، رتبه آن سایت نیز ارتقاء پیدا می کند. در لینک کردن صفحات سایت تان به سایت های دیگر دقت نمایید که محتوای هر دو سایت با هم هماهنگ باشند زیرا ممکن است گوگل از محتوای سایتی که شما به آن لینک داده اید، برای یافتن شما استفاده کند.

استفاده از لینک های داخلی مخصوصاً اگر از میان صفحات معتبر باشند، اهمّیّت زیادی در سئو سایت شما دارند. همچنین هرگز از محتواهای تکراری در سایت خود استفاده نکنید زیرا مسلماً تأثیر منفی در سئو سایت دارد. توجّه نمایید که محتواهایتان را تا حد امکان خود تهیه نمایید و از کپی مطالب سایت های دیگر بپرهیزید که در غیر این صورت حائز رتبه ای از طرف موتورهای جستجو نخواهید شد. از طرف دیگر محتواهایی که هم متن و هم عنوانشان مانند حلقه های یک زنجیر به هم مرتبط هستند، قدرت اثر بخشی بیشتر داشته و خود امتیازی محسوب می شود. سعی کنید در تدوین متون و محتواهایتان، یکپارچگی را رعایت نمایید زیرا در ارتباط بودن محتواهای سایت برای بهبود سئو آن مهم است.

نکته دیگر این است که محتواهایی که در مورد یک موضوع مفصل بحث می کنند و با این کار مفهوم را برای مخاطبان شان تا حد امکان به طور کامل توضیح می دهند، ارزش و بهایی بیشتری نسبت به متونی که به طور خلاصه و کوتاه هستند، دارند. اگر از سایت های خارجی برای تولید محتواهای اختصاصی خود استفاده می کنید، نام آن سایت را در پایان مقاله حتماً ذکر نمایید. استفاده از تصاویری که مرتبط با متون انتخابی شماست، علاوه بر بالا بردن درک مخاطب از موضوع، اغلب باعث افزایش رتبه سایت در جستجوها می شود. از قدرت پیام های چند رسانه ای نیز غافل نشوید و از انواع مختلف آن در بین محتواهای خود استفاده کنید.

سرعت لود سایت و بالا آمدن آن علاوه بر اینکه باعث افزایش مراجعه کنندگان می شود، مطمئناً از طرف گوگل دارای رتبه و امتیاز خاصی است و آن سایت را نسبت به هم ردیفانش متمایز کرده و باعث می شود یک گام به موفقیت نزدیک تر شود.

 

حتماً بخوانید: سئو و آنچه درباره آن باید بدانید

 

۲- طبقه بندی سایت

استفاده از Schema برای اینکه بتوانید مطالب و محصولات وب سایت خود را طبقه بندی نمایید، ابزار مناسبی است. این امر اگرچه شاید از نظر رتبه بندی های گوگل، گزینه خوبی برای سئو سایت محسوب نشود امّا به هر حال داشتن یک نظم در محتواهایتان، باعث بالا رفتن بازدید کنندگان می شود که این خود یکی از عوامل مهم در سئو سایت است. چه بسا که در آینده خود این مطلب از عوامل مهم در به روز رسانی های گوگل مورد توجه قرار گیرد، پس برای محتواهایتان فهرست تعیین کنید تا کاربرانتان به راحتی به آن دست پیدا کنند، گوگل نیز به این محتواها منظم ارزش بیشتری می دهد.

 

۳- استفاده از URL و دامنه مناسب

استفاده از URL های کوتاه برای صفحات مختلف سایت باعث می شود که آن صفحات، ارزش و اعتبار خود را در جستجوهای گوگل از دست ندهند زیرا در این جستجوها URL های طولانی از اعتبار کمی برخوردارند پس برای بالا رفتن رنکینگ گوگل از URL های کوتاه برای صفحات خود استفاده کنید.

از عوامل مهم دیگر در رتبه بندی گوگل، دامنه سایت ها می باشد. اگر چه طول عمر یک دامنه شاید از نظر گوگل اهمّیّت چندانی نداشته باشد امّا به هر حال دامنه های با ارزش، مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از کلمات کلیدی در دامنه ها چه در ابتدا و چه در انتهای دامنه سایت، شما را نسبت به رقیبان تان برجسته تر می کنند. استفاده از کلمات کلیدی که با محتواهای تولید شده شما سازگارتر باشند، رتبه ای باور نکردنی را شامل حال سایت شما می کند. نکته جالب توجّه، این است که حتی ترتیب قرار گرفتن کلمات کلیدی در کنار هم نیز از اهمّیّت زیادی برخوردار است و در رنک گوگل شما اثر زیادی دارد.

 

حتماً بخوانید: چرا به سئو سایت نیاز داریم؟

 

۴- به روز رسانی مطالب سایت

در گذشته استفاده از کلمات کلیدی در عنوان مقاله ها تأثیر بسزایی داشت امّا امروزه به خاطر روی آوردن گوگل به سوی اهمّیّت دادن به محتواهایی محکم و سئو شده و تکیه بر معنی و تطابق معنایی، دیگر مانند گذشته اثر بخش نیست.

در به روزرسانی محتواهای خود دقت زیادی به عمل آورید مثلاً تغییر بخشی یا حذف همه آن مطالب باعث می شود که گوگل به آن امتیاز ویژه ای بدهد، پس به طور منظم در هفته، یک یا دوبار حداقل به روز رسانی را در اولویت کارهای خود قرار دهید. به یاد داشته باشید محتواهای قدیمی که به روز می شوند، در رتبه بالاتری از محتواهای تازه قرار می گیرند.  

نکته مهم دیگر این است که اگر سایت شما جزء دسته سایت های واکنش‌گرا (Responsive) باشد یعنی در صفحه موبایل هم به همان وضوح لپ تاپ دیده شود، شما را به موفقیّت چشم گیری می رساند.

در آخر دقت نمایید که گوگل به رابطه دو سویه بین مخاطبان و مدیران سایت ها پاداش بزرگی می دهد، هرچند بسیاری از سایت ها به این نکته توجه نمی کنند امّا بدانید که نظرات مثبت و منفی کاربران تأثیر زیادی در رتبه بندی های گوگل دارد.