اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

اشتباهات رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی

1 1 1 1 1

با توجه به گسترش روزافزون شبکه های اجتماعی، بازاریابی شبکه های اجتماعی از جمله شیوه های بازاریابی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با این حال، نباید گول سادگی کار با شبکه های اجتماعی را خورد و حتما باید در بازاریابی شبکه های اجتماعی، از برخی موارد پرهیز کرد.

همانطور که در مقالات قبل درباره بازاریابی شبکه های اجتماعی اشاره کردیم، ویژگی بارز و محسوس شبکه های اجتماعی، رایگان بودن و ارزان بودن بازاریابی در این رسانه های گروهی و همه گیر بودن این شبکه های اجتماعی است. همچنین از لزوم و چرایی بازاریابی شبکه های اجتماعی سخن گفتیم و نتایج این نوع از دیجیتال مارکتینگ را برشمردیم و دیدیم که محتوای بازاریابی شبکه های اجتماعی باید به چه شکلی باشد. 

تمامی این مسائل سبب می شوند که بازاریابی شبکه های اجتماعی نیازمند یک استراتژی بازاریابی و نقشه راهی باشد که این امر جز با مشورت با مشاوران خبره حوزه بازاریابی دیجیتال ممکن نیست. گاه کسب و کارها خود اقدام به فعالیت های بازاریابی در شبکه های اجتماعی می کنند و در حین اجرای این پروسه بازاریابی، مرتکب برخی اشتباهات می شوند که ممکن است به ضضر کسب و کار آن ها منجر شود. از این روست که توصیه می شود تا بازاریابی شبکه های اجتماعی همانند دیگر شیوه های بازاریابی، توسط کارشناسان مجرب این حوزه صورت بگیرند تا دیگر شاهد این اشتباهات نباشیم.

ما در این مقاله قصد داریم که اشتباهات رایجی را که کسب و کارها در بازاریابی شبکه های اجتماعی مرتکب می شوند، بررسی کنیم تا کسب و کارها مختصری راجع به این شیوه از بازاریابی بدانند. با ادامه این مقاله جذاب با ما باشید.


7 اشتباه در بازاریابی شبکه های اجتماعی

1- محدود کردن فعالیت بازاریابی به شبکه های اجتماعی

از ویژگی های بسیار شبکه های اجتماعی برای فعالیت های بازاریابی، به بسیاری اشاره کردیم. ویژگی های مثبت بسیار بازاریابی شبکه های اجتماعی، سبب می شود که تقریبا تمامی کسب و کارها، در این شبکه های اجتماعی حضور فعالی داشته باشند. اما نکته اصلی این است که این شیوه از بازاریابی در کنار دیگر انواع بازاریابی دیجیتال موثر خواهد بود و تنها تمرکز بر روی بازاریابی شبکه های اجتماعی نمی تواند ضامن موفقیت فعالیت های بازاریابی کسب و کار شما باشد.

2- تقلید از دیگر کسب و کارها

گسترش دسترسی به فضای اینترنت سبب شده است که تمامی فعالیت های شما تحت نظر چشمان ریزبین مخاطبان قرار بگیرد. بنابراین اگر پست های شما مشابه پست دیگر کسب و کارها باشد، مخاطبان سریعاً متوجه این تشابه خواهند شد. موضوعی که می تواند راستی و صداقت و در نهایت اعتماد مخاطبان به شما را لکه دار کند.

 

حتما بخوانید: برندینگ شخصی یا پرسنال برندینگ


3- تاکید بیش از حد بر فروش

اگر در محتوای بازاریابی شبکه های اجتماعی، تماماً به فکر فروش محصولتان باشید یا بخواهید مدام خدمت کسب و کارتان را به رخ مخاطب بکشید، باعث آزردن مخاطب خواهید شد. پس تاکید بیش از حد بر فروش محصولات یا خدمتتان باعث می شود که مخاطبان شما را پس بزنند.

همانطور که قبلا گفته شد، بهترین روش برای فروش مناسب در این فضا، برقراری روابط دوستانه با کاربران و سپس در میان گذاشتن ایده های مربوط به کسب و کارتان است. صفحات شما در شبکه های اجتماعی تنها با طی یک روند و زمان مشخص، قرار است به شکلی غیر مستقیم به تعداد مخاطبان شما اضافه کند و در نهایت درصدی از همین مخاطبان به وقت نیاز از خدمات و محصولات شما استفاده کنند.


4- خسته کننده و بدون هیجان بودن

محتوای بازاریابی شما نباید تنها مختص به کسب و کار شما باشد. تولید محتوای بازاریابی در شبکه های اجتماعی، برخلاف تصور عموم، نیاز به متخصصانی دارد که روانشناسی فروش را به طور کامل بدانند و بلد باشند که چگونه با محتواهای منتشر شده در فضای مجازی، مخاطب را جذب کنند، به گونه ای که محتواها متناسب تمامی سلایق و جذاب باشند.


5- افزایش مخاطب و فالوئر به هر روش

تعداد مخاطبان صفحات مجازی شما (فالوئرها) نشان دهنده موفقیت فعالیت و استراتژی بازاریابی شما نیست! زیرا منطقی نیست انتظار داشته باشیم که در چند ماه اول، تعداد زیادی مخاطب و و حجم زیادی از لایک ‌ها و کامنت‌ ها را جمع کنیم. بنابراین اصرار بر اینکه در نخستین هفته‌ ها و ماه ‌های حضور در یک شبکه اجتماعی، همه‌ فعالان آن‌ فضا حداقل یک بار نام ما را بشوند، الزاماً به نتیجه‌ مطلوبی منتهی نمی ‌شود. پس به طور قطع روش های میانبر اقزایش فالوئر نه تنها موثر نیست بلکه آسیب زننده نیز هست.

6- استراتژی های یکسان در همه شبکه های اجتماعی

اگر به دنبال این هستید که برای مثال هم در فیسبوک هم در توییتر و هم در اینستاگرام، فعالیت بازاریابی داشته باشید، باید بدانید که مخاطبان شما در هر یک از این شبکه های اجتماعی در طرز تفکر، نگرش، دغدغه و حتی نگارش ادبی با یکدیگر متفاوتند. بنابراین استراتژی و شیوه ای که برای مثال در اینستاگرام اتخاذ می کنید، باید متناسب با این شبکه اجتماعی و فارغ از استراتژی شما در دیگر شبکه های اجتماعی باشد.


7- زمانبندی نامناسب در انتشار محتوا

محتواهای بازاریابی شما که به صورت پست در صفحه شما قرار می گیرد، باید طبق یک زمانبندی دقیق و استاندارد باشند. انتشار پست و محتوا نباید خیلی نزدیک به هم باشد و مخاطب را زده کند و از طرفی نباید این فاصله زمانی، خیلی زیاد باشد که از ذهن ها پاک شوید.یک تولید کننده محتوای بازاریابی در شبکه های اجتماعی حتما متناسب با فعالیت کسب و کار و نوع پست و محتوا، این زمانبندی را رعایت خواهد کرد.