دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) چیست؟

1 1 1 1 1

دیجیتال مارکتینگ یک روش بازاریابی جدید است، این روش برخلاف بازاریابی های سنتی که بسیار محدودند از گستردگی فراوانی برخوردار است، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی یعنی استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای نشان دادن کالاهای خود به متقاضیان و فروش انبوه، شبانه روزی و بدون محدودیت زمانی و مکانی، در واقع دیجیتال مارکتینگ یک روش اینترنتی تبلیغ محصولات و روانشناسی نوع احتیاج متقاضیان این محصولات به حساب می آید.

دیجیتال مارکتینگ بدون توجه به نوع مشاغل برای تمامی آن ها محتوای مورد نیاز مشتریانشان را تهیه کرده و به صاحبان مشاغل در فروش آنلاین کالاهای خود کمک می کند، حال فرقی نمی کند که طرف شما یک شرکت باشد یا یک شخص، به هر حال دیجیتال مارکتینگ کمک می کند تا شما استراتژی خاصی برای هرمشتری داشته باشید که ممکن است با مشتری دیگر متفاوت باشد، لازم به ذکر است که تمامی تاکتیک هایی که در دیجیتال مارکتینگ به شما توصیه می شود در چهارچوب رسیدن به اهداف کلیدی شرکت شما می باشد.

 

حتماً بخوانید: کسب‌ و ‌کار اینترنتی؛ به عنوان شغل دوم

 

دیجیتال مارکتینگ، از بازاریابی دیجیتالی وسیع تر و گسترده تر است و ابزارهای بیشتری در اختیار مخاطبان خود می گذارد به همین دلیل گاه با بازاریابی دیجیتالی اشتباه گرفته می شود.

در دیجیتال مارکتینگ هدف اصلی رسیدن به فروش بیشتر است، واضح است که هر کسب وکار اینترنتی احتیاج به بازاریابی اینترنتی نیز دارد و بدون کمک گرفتن از آن مسلماً به موفقیت دست پیدا نمی کند تنها بودجه ای که فرد برای استفاده از بازاریابی اینترنتی استفاده می کند بسته به روشی که بر می گزیند متفاوت است.

 اخیراً جناب دکتر محمد حسین مهریزدان مهمان برنامه «رویش» از رادیو اقتصاد بودند و در این برنامه در مورد بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) و روش های آن، بهره برداری از بازاریابی دیجیتال برای توسعه کسب و کار و جذب مخاطب در بازاریابی دیجیتال صحبت های مفید و مختصری را برای علاقه مندان داشتند. در ادامه با بررسی موضوعات این گفتگو با ما همراه باشید.

همه چیز درباره بازاریابی دیجیتال (گفتگوی دکتر مهریزدان با برنامه رویش رادیو اقتصاد)را حتما بشنوید.فایل صوتی دیجیتال مارکتینگ

مزایای دیجیتال مارکتینگ

در این قسمت می خواهیم به مزایای این بازاریابی جدید بپردازیم:

  • استفاده ساده:

بازاریابی دیجیتالی بسیار نسبت به بازاریابی سنتی ساده است زیرا همین که افراد یک گوشی هوشمند داشته باشند می توانند از مزایای بازاریابی دیجیتالی استفاده کنند. شما فقط کافیست کالای خود را در سایتی معرفی کنید تا افراد از طریق گوشی همراه یا تبلت یا لپ تاپ خود به راحتی به آن دست پیدا کنند.

  • گستردگی پوشش:

کاربران شما می توانند در هر مکانی حتی در دور دست ترین نقطه از کشور یا حتی جهان به راحتی به شما دست پیدا کرده و سفارش محصول بدهند و با شما در ارتباط باشند، حالا می توانید تصور کنید که چه سودی نصیب فروشندگان اینترنتی کالا می شود؟

  • بهره مندی فروشندگان سنتی:

حتی فروشندگان سنتی نیز می توانند از مزایای بازاریابی دیجیتالی استفاده کنند مثلاً در یک شبکه اجتماعی کالای خود را معرفی کنند یا از یک مدیر سایت بخواهند تا کالای آن ها را در سایت خود معرفی نماید یا حتی از طریق فرستادن ایمیل به افراد مختلف طیف گسترده ای از مشتریان را به سوی خود جلب نمایند پس بدین ترتیب احتیاجی نیست که حتماً دارای یک وب سایت مستقل باشید تا بتوانید از مزایای بازاریابی دیجیتالی استفاده کنید.

 

حتماً بخوانید: استراتژی بازاریابی اینترنتی

 

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

امروزه بیشتر کسب و کارها برای ایجاد رابطه با مشتریان خود از ابزارهای اینترنتی استفاده می کنند، بازاریابی آنلاین مطمئناً در دنیای دیجیتال امروز رقیب سرسختی در مقابل بازاریابی آفلاین است در زمان گذشته بازاریابی به معنای برقراری ارتباط با مشتری در زمان و مکان مناسب بود امّا امروزه بازاریابی به معنای دیگریست.

در واقع بازاریابی در دنیای دیجیتالی امروز به معنای برقراری ارتباط، بدون محدودیت زمان و مکان با کمک ابزارهای دیجیتالی است.

 

از سال 2010 که اینستاگرام پا به عرصه حضور گذاشت انقلابی در شبکه های اجتماعی به وجود آمد. جای تعجب ندارد که بسیاری از متخصصان بازاریابی رسانه ای در برندهای مطرح پوشاک  و شرکت های بزرگ آرایشی به سراغ فرصت های بازاریابی در اینستاگرام آمده اند چرا که 22 درصد نسل هزاره از این پلتفرم جدید استقبال کرده اند.

مقاله اینستاگرام مارکتینگ را حتما مطالعه نمایید

۱- بازاریابی از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO):

شما با بهینه سازی سایت خود می توانید از طریق موتورهای جستجو در صف اول به مشتریان معرفی شوید و از رقیبانتان جلو بزنید برای مثال: بهینه سازی قالب سایتتان یا سرعت لود سایت یا تهیه محتوای سئو شده می تواند کمک بزرگی باشد تا سایت شما را برای موتورهای جستجو بهینه سازد.

 

حتماً این مقاله را مطالعه فرمایید: سئو؛ کارآمدترین ابزار دیجیتال مارکتینگ

 

۲- بازاریابی از طریق محتوا (Content marketing):

شما می توانید محتواهای متفاوتی تولید کرده و در سایت خود بگذارید مثلاً فیلم آموزشی تهیه کنید یا مقاله های مختلفی در سایتتان بارگذاری نمایید بدین ترتیب به جای اینکه شما به دنبال مشتری بگردید آنها شما را جستجو کرده و می یابند و شما خیلی ساده به یک سری از مشتریان هدفمند برمی‌خورید که ممکن است علاوه بر گزینش این محتواها به محصولات سایت شما نیز علاقه مند شوند و اقدام به سفارش کالا نمایند.

 

حتماً بخوانید: بازاریابی محتوایی

 

۳- بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing):

نمی توان تاثیر شبکه های اجتماعی را در دیجیتال مارکتینگ نادیده گرفت. گسترش روزافزون شبکه های اجتماعی و استفاه روز افزون کاربران، غیر قابل انکار است که زمینه مناسبی را برای فروشندگان کالا فراهم می کند تا با معرفی کالاهای خود در این شبکه ها با طیف وسیعی از مشتریان روبرو شوند.

 

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، این مقاله را مطالعه فرمایید: شبکه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال

 

۴- بازاریابی ایمیلی (Email marketing):

استفاده از این روش برای بازاریابی به خاطر به صرفه بودن و کم هزینه بودنش مورد استقبال بسیاری از صاحبان کسب و کار قرار گرفته و حتی کسانی که در کار خود به پیشرفت هایی رسیده اند هنوز هم از این روش استقبال کرده، شما حتی اگر هیچ بودجه ای برای تبلیغات نداشته باشید می توانید به راحتی از این بازاریابی اینترنتی استفاده کنید.

 

اگر اطلاعات بیشتری در زمینه بازاریابی ایمیلی می خواهید، این مقاله را بخوانید: بازاریابی ایمیلی

 

۵- بازاریابی درونگرا  (Introverted marketing):

اگر در دفعه اول، رابطه طوری به نظر برسد که گویی مشتری به سراغ شما آمده بدین معنا که به جای آنکه فروشنده به دنبال خریدار بگردد خریدار آن را جستجو کرده و می یابد مثلاً: شما را در موتورهای جستجو یافته، به این مدل از بازاریابی درون گرا می گویند که در مقابل بازاریابی سنتی قرار می گیرد این نوع بازاریابی بیشتر مورد استفاده کسب و کارهای کوچک یا شرکت های دانش بنیان است.

 

حتماً بخوانید: کسب ‌و‌ کارهای کوچک با سرمایه کم چگونه بازاریابی کنند؟

 

جمع بندی و صحبت پایانی

استفاده از دیجیتال مارکتینگ به خاطر سرعت و در دسترس بودن و ۲۴ ساعته بودنش روز به روز در حال گسترش است و به سرعت جای تبلیغات دیگر چون تبلیغات روزنامه ای، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، تبلیغات تلفنی و بازاریابی سنتی را خواهد گرفت.

در دهه های اخیر شرکت های بزرگ به این نتیجه رسیدند که با صرف هزینه ای کمتر نسبت به بازاریابی سنتی می توانند با کمک دیجیتال مارکتینگ به تبلیغ کالاهای خود به صورت اینترنتی بپردازند.

وجود شبکه های اجتماعی چون تلگرام و اینستاگرام، وب سایت ها و در ارتباط بودن افراد به وسیله این ابزارها دارندگان سرمایه را مجاب کرد تبلیغات اینترنتی بازدهی بهتری خواهد داشت.

گسترش گوشی های هوشمند باعث شد که مردم کم کم مفهوم واقعی واژه دیجیتال مارکتینگ را فراموش کرده و هر گاه سخن از آن به میان آید ذهنشان بیشتر به سمت گوشی های هوشمند، اینترنت و شبکه های اجتماعی سوق پیدا کند.