معرفی بهترین ابزارهای گوگل برای کسب و کارهای اینترنتی

1 1 1 1 1

در برنامه ای که مهمان بخش اقتصادی رادیو و رادیو اقتصاد و برنامه شب آفتابی بودم. در مورد یکی از مهمترین مسائلی که هر دیجیتال مارکتر و هر صاحب کسب و کار اینترنتی باید در مورد آن آگاهی داشته باشد و بتواند با این ابزارهای گوگل کسب و  کار خود را گسترش و بهبود دهد، صحبت کردم.

 

گوگل در کنار آنکه یک غول موتورهای جستجوست و در ایران هم محبوبیت بالایی دارد، ابزارهایی را در اختیار صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و دیجیتال مارکترها قرار داده است که بتوانند با این ابزارها بهترین کارایی را برای خود ایجاد نمایند
در واقع گوگل، چیزی بسیار فراتر از یک موتور جستجو است! گوگل، همان طور که ابزاری برای جستجو و پیداکردن راحت تر در اختیار کاربران و مصرف کنندگان محتوا قرار داده است، ابزارهایی متنوع برای مدیران سایت ها برای تولید محتوای حرفه ای و هدفمند در جهت افزایش فروش و بازاریابی ارائه داده است.
در ادامه با برخی از پرکاربردترین آنها شما را آشنا خواهیم کرد.


ابزارهای گوگل به چند دسته تقسیم میشوند:


ابزارهای گوگل در یک دسته بندی کلی به 4 دسته زیر تقسیم میشوند،


1- ابزارهای عمومی گوگل برای عزیزانی که به صورت آنلاین با یکدیگر همکاری میکنند
2- ابزارهای مدیریت سایت و به دست آوردن کلمات و کیورد ریسرچ
3- ابزارهای تحلیلی گوگل برای تحلیل و مدیریت کاربران در پلت فرم های دیجیتال و سایت
4- ابزارهای تبلیغاتی گوگل


در ادامه این مقاله به معرفی برخی از مهمترین ابزارهای هر دسته اقدام میکنیم که شما می توانید با این ابزارها عملکرد خود و تیم تان را بهبود بخشید ولی قبل از مطالعه کامل این مقاله می توانید اینبرنامه شب آفتابی در مورد ابزارهای گوگل را به صورت بالا مشاهده نمایید.

1- ابزارهای عمومی گوگل


در این سری ابزارها میتوان دو ابزار کارآمد گوگل را به صورت زیر معرفی کرد:


- گوگل سوئیت GOOGLE SUITE
- گوگل درایو GOOGLE DRIVE
- تقویم گوگل GOOGLE CALENDER


اگر بصورت گروهی همراه با همکاران تان در حوزه بازاریابی آنلاین فعال هستید، گوگل سوئیت می تواند بسیار مفید و کمک دهنده باشد. شما می توانید برای تعامل با همکاران و سایر اعضای تیم تان بجای استفاده از نرم افزارهای معمولی سیستم خود (مثل(Office، از ابزارهای گوگل بهره مند شوید:


Google Docs: برای اسناد word
Google Sheets: برای صفحات Excel
Google Slides: برای ایجاد اسلاید های Power point
Google Forms:  برای جمع‌آوری آسان نظرسنجی ازکاربران و تهیه فرم ها به کار می رود.


از ابزارهایی که گوگل سوئیت (G Suite) در اختیار شما قرار می دهد برای به اشتراک گذاری اسلایدهای ارائه (presentation slides)، آنالیز داده های مارکتینگ و غیره استفاده کنید. تمامی پروژه ها بصورت اتوماتیک ذخیره می شوند و هر زمان که بخواهید، می توان آن ها را به راحتی و حتی در دستگاه های موبایل دانلود کرد و به آنها دسترسی همیشگی داشت.


گوگل درایو GOOGLE DRIVE:


حتما شما نیز مانند سایر تولیدکنندگان محتوا با کمبود فضای نگهداری و ذخیره فایل هایتان مواجه شده اید،. Google Drive سرویس ذخیره سازی رایگان گوگل می باشد. استفاده از فضای ۱۵ گیگابایتی را بصورت رایگان فراهم می کند. شما می توانید فایل ها، تصاویر، ویدیوها و غیره را در فضای ابری (Cloud) ذخیره کنید. برای مثال اگر شما می خواهید فایلی حجیم را با سایر دوستان و همکارهای خود به اشتراک بگذارید، سرویس گوگل درایو به راحتی این وظیفه را به عهده می گیرد. برای تعامل هر چه بیشتر با همکارانتان بجای ارسال ایمیل های متعدد و گیج کننده! می توانید از Google drive استفاده کنید.


تقویم گوگل یا GOOGLE CALENDER:


منظم بودن یکی از رازهای موفقیت یک بازاریاب خوب است. سرویس Google Calendar یک تقویم آنلاین است که می توانید در آن برنامه های روزانه خود را مشخص کنید ودر صورت نیاز آن را با دوستان و همکاران خود به اشتراک بگذارید. اگر شما از Google Apps برای کار استفاده می کنید، سرویس Calendar موثرتر و کاربردی تر می شود؛ تا آنجا که شما و همکارانتان قادر خواهید بود از این طریق، اتاق جلسات و کنفرانس رزرو کنید یا از جلسات مطلع شوید. وقتی وارد مبحث بازاریابی و مارکتینگ می شویم، Google Calendar می تواند بعنوان یک Editorial Calendar عمل کند و برای مرتب سازی و برنامه ریزی وبلاگ ها و سایر صفحات در وب سایت بکار می رود و می توان این محتواها را با سایر همکاران به اشتراک گذاشت.

 

2- ابزارهای مدیریت سایت و به دست آوردن کلمات و کیورد ریسرچ


در این دسته از ابزارها میتوان ابزاری کارآمد گوگل را به صورت زیر بیان نمود:


- GOOGLE SEARCH CONSOLE یا ابزار مدیریت داشبرد و سایت در گوگل و کنسول گوگل


- GOOGLE TRENDS گول ترندز


- GOOGLE KEYWORD PLANNER گوگل کیورد پلنر


- GOOGLE ALERTS یا گوگل الرتز


ابزار سرچ کنسول و یا کنسول گوگل:


ابزار کنسول جستجوی گوگل به بازاریابان، مدیران وب، متخصصان SEO کمک می کند که چگونه دیگران صفحات وب شما را می بیند. این می تواند به شما گزارش های خزیدن و نمایه سازی مستقیما از صفحات خود را از فهرست گوگل ارائه دهد. کنسول جستجو به شما کمک می کند که عملکرد وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید و پیشرفت هایی که ممکن است مورد نیاز باشد را انجام دهید.


شما می توانید آن را با حساب Google Analytics خود ادغام کنید تا بتوانید محتوای وب سایت و عملکرد خود را بهینه سازی کنید. این اطلاعات شما را خالی خواهد کرد تا اطمینان حاصل کنید که گوگل تازه ترین مشاهده وب سایت شما را دارد. این ابزار گوگل برای بازاریابان همچنین می تواند به شما در شناسایی هرگونه مشکل در وب سایت شما کمک کند تا بتوانید آنها را رفع و رتبه بندی خود را بهبود بخشید.


ابزار گوگل ترندز:


ابزار رایگان Google Trends ، ابزاری است که می تواند در انتخاب هوشمندانه و هدفمند کلمات کلیدی کسب و کار شما مفید واقع شود. گوگل ترندز به شما کمک می کند میزان محبوبیت کلمات کلیدی را بررسی و مقایسه کنید. این ارزیابی بر اساس کشورها و مناطق مختلف، زبان، دوره تاریخی و… نیز قابل برنامه ریزی و دسته بندی است. توسط این سرویس می توانید کلمات کلیدی را از لحاظ محبوبیت و تعداد سرچ با هم مقایسه کنید. همچنین این ابزار مثل ابزار معرفی شده قبلی می تواند کلمات کلیدی مشابه و مرتبط را به شما پیشنهاد دهد.


ابزار گوگل کیورد پلنر:


برنامه ریز کلیدی بخشی از Google AdWords است که بازاریابان را قادر می سازد تا کمپین های جستجو را شناسایی کنند. این ابزار یک ابزار عالی برای کمک به شناسایی کلمات کلیدی برای مخاطبان مربوطه برای وبلاگ و محتوای وبسایت شما است. برنامه ریز کلید واژه به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی مرتبط را با نمایش حجم جستجو خود پیدا کنید. شما می توانید کلمات کلیدی خود را مقایسه کرده و به راحتی می توانید طرح ایجاد کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.


برای بهبود سئو ارگانیک وب سایتتان، قطعا نیاز به انجام تحقیقات درباره کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود دارید تا بتوانید در مقالات و مطالب خود از آنها استفاده کنید. با این کار مطالب شما توسط کاربران واقعی دنبال خواهد شد. همانطور که از عنوان این ابزار گوگل برداشت می شود، شما می توانید توسط Google AdWords Keyword Planner کمپین های ادورز موردنظر خود را برنامه ریزی کنید. این ابزار همچنین کلمات کلیدی مرتبط را به ما پیشنهاد می کند که درتعیین استراتژی ما موثر خواهد بود. برای کار با این سرویس حتما باید یک اکانت ادوردز ساخته باشید و تنظیمات آنرا انجام داده باشید. اما لزوما نباید در AdWords تبلیغ کرده باشید.


GOOGLE ALERTS یا گوگل الرتز:


یکی از مراحل مهم، برای تولید محتوا تهیه خوراک جهت استفاده در مطالب وبسایتتان می باشد، Google Alerts ابزاریست که سایت های گوناگون را برای عبارات و کلمات کلیدی خاص مانیتور می کند. پس از انجام تنظیمات مورد نیاز این سرویس، به محض استفاده شدن از این کلمات خاص در وب، این سرویس شما را از طریق ایمیل یا RSS باخبر می کند. بعنوان مثال می توانید این سرویس را به گونه ای تنظیم کنید که هرگاه کاربری به نام شرکت، محصول یا غیره در وب اشاره کرد این موضوع را به شما اطلاع رسانی کند.


3- ابزارهای تحلیلی گوگل


در این دسته از ابزارهای گوگل میتوان ابزارهای کارآمد زیر را معرفی کرد:


- GOOGLE TAG MANAGER


- GOOGLE ANALYTICS GA4


ابزار گوگل آنالیتکس:


آیا می دانید چند درصد از بازدیدکنندگان وب سایت شما کاربران جدید هستند؟ چه درصدی از آنها کاربران بازگشتی (Returning Users) می باشند؟ کاربران بطور متوسط چند دقیقه را در وب سایت شما سپری می کنند؟ پاسخ به این سوالات و اطلاعاتی بسیار بیشتر را می توانید توسط سرویس گوگل آنالیتیکس به دست آورید! Google Analytics سرویس رایگان دیگری از شرکت گوگل است که برای آنالیز وب سایت شماست. گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کند تا تحلیل دقیق تر و جامع تری نسبت به ترافیک (بازدید) سایت خود داشته باشید و به راحتی متوجه شوید که کاربران چطور در سایت شما حرکت می کنند و صفحات و مطالب مختلف را مشاهده می کنند


ابزار گوگل تگ منیجر:


یکی از مهمترین برگ برنده‌های هر کسب و کاری، جمع‌آوری و کسب بیشترین اطلاعات ممکن از رفتار مشتریان است تا بتواند با تحلیل‌ این اطلاعات خدمات بهتری به آنها ارائه کند. یکی از بهترین ابزارهایی که در دنیای آنلاین به شما کمک می‌کند تا بتواند اطلاعات خوبی از کاربران جمع‌آوری کنید گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) است. اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم گوگل تگ منیجر چیست، باید آن را ابزار رایگان گوگل بدانیم که با قراردادن چند خط کد در سایت مورد نظر، می‌توانیم اطلاعات و داده‌های مورد نظر خود را از طریق گوگل آنالیتیکس به دست آوریم.


در واقع این ابزار رایگان به مدیریت تگ‌هایی که در صفحات سایت و اپلیکیشن‌ها قرار داده می‌شود کمک می‌کند. استفاده از گوگل تگ منیجر خیلی ساده است، ولی این ابزار قدرتمند به شما کمک می کند تا اطلاعات دقیق‌تری از سایت خود به دست آورید.
یکی از خوبی‌های گوگل تگ منیجر این است که هیچ تغییری در کدهای سایت شما نمی‌دهد و شما هم برای جمع‌آوری اطلاعات لازم از رفتار مشتریان، نیازی به تغییر کدهای سایت خود ندارید.


4- ابزارهای تبلیغاتی گوگل


این ابزارهای تبلیغاتی گوگل را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:


- GOOGLE ADWORDS


- GOOGLE ADSENSE


- GOOGLE FOR STARTUP


GOOGLE ADWORDS یا گوگل ادورز


Google AdWords جز ابزارهای گوگل برای بازاریابان است که در زمینه تبلیغات می تواند مفید و موثر واقع شود. Google AdWords می تواند به شما در رسیدن به افراد مناسب در زمان مناسب کمک کند همچنین می توانید تبلیغات خود را به مشتریان بالقوه خود در جغرافیای مختلف هدایت کنید در نتیجه با استفاده از تبلیغات صفحه نمایش گرافیکی، تبلیغات ویدیویی YouTube و سایر انواع تبلیغات Google جذب افراد بیشتری شوید. ابزار گوگل برای تبلیغات که به تازگی به Google Ads تغییر نام داده است و شما می توانید در مدت زمان کوتاهی، وبسایت خود را به صدر نتایج گوگل برسانید. اگر می خواهید رتبه وب سایت تان در نتایج سرچ گوگل بهبود یابد و در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید، می توانید از سرویس گوگل ادوردز (AdWords) که بصورت (PPC :Pay Per Click) می باشد، استفاده کنید


ابزار GOOGLE ADSENSE:


اگر شما یک وبسایت با ترافیک مناسب دارید یا حتی اگر شما یک کانال یوتیوب را مدیریت می کنید، سرویس Google AdSense را فراموش نکنید! Adsense ابزاری کامل برای بازاریاب های آنلاین است که در اینترنت محتوایی را تولید و مدیریت می کنند. اما نمی دانند چطور می توان از محتوای خود پول بدست آورند. این سرویس رایگان گوگل به نام گوگل ادسنس وب سایت و یا کانال شما را به افرادی که می خواهند در سطح اینترنت تبلیغ کنند، متصل می کند. بنابراین اگر شما یک وب سایت یا وبلاگ دارید و یا یک کانال به اشتراک گذاری ویدیو، سرویس AdSense تبلیغات خود را در سایت شما به نمایش در می آورد و به شما کمک می کند تا بابت میزبانی پول قابل توجهی را به شما پرداخت کند.


GOOGLE FOR STARTUPS:


شاید بتوان این ابزار را نیز مانند ابزارهای تبلیغاتی دیگر گوگل به عنوان یک ابزار بازاریابی به حساب اورد ابزار گوگل برای استارت ها که یکی از جدیدترین ابزارهای گوگل است به استارتاپ‌هایی که به تازگی راه اندازی شده اند کمک می کند تا در هر گوشه ای از جهان رشد پیدا کند. این بهترین اتصالات، محصولات و عملکردهای گوگل را به ارمغان می آورد تا بتوانند شروع به ساخت چیزهای عالی کنند. Google Cloud for Startups می تواند به شما کمک کند که راه اندازی خود را با ابزار و زیرساخت های مورد استفاده توسط Google ایجاد کنید و مربیگری و آموزش را با کمک جدیدترین تکنولوژی ارائه دهید. این ابزار گوگل به بازاریاب ها کمک می کند تا به راحتی محصولات خود را ارتقا دهند و به حداکثر تعداد مخاطبان دسترسی پیدا کنند.

در ویدئوی بالا شما میتوانید به راحتی به توضیحات دکتر مهریزدان در مورد پاره ای از این ابزارها دست یابید هرچند که گوگل ابزارهای دیگری نیز دارد که در این مقاله سعی کردیم مهمترین این ابزارها را بررسی نماییم.