هدف چیست و چگونه می توان آن را برای خود ترسیم کنیم؟ قسمت سوم

1 1 1 1 1

هدف چیست

در قسمت آخر برای آنکه به شما کمک کنم که اهدافتان را به سطحی بالاتر ارتقا دهید، راهی منحصربه‌فرد جهت افزایش آگاهی‌تان معرفی کرده‌ایم.این راه ((سطح بودن)) نام دارد و برای آنکه به‌طور کامل دریابید فرمول ((سطح بودن)) چگونه عمل می‌کند،تا آخر مقاله با من همراه باشید.فقدان آگاهی دربارۀ این حقایق  بنیادین باعث می‌شود راکد و ناکارآمد بمانید و برای به دست آوردن بهترین نتایج در زندگی تقلا کنید و دست‌وپا بزنید.


برای سهولت بخشیدن به این مفهوم،آن را به سه زمینۀ خاص تقسیم کرده‌ایم.ابتدا خواهید آموخت که چگونه میان رشد شخصی و اصطلاح سطح بودن تفاوت بگذارید.سپس مراحل بنیادی تکامل انسان را معرفی خواهیم کرد.نگران نباشید، نمی‌خواهم درس طولانی و خسته‌کننده تاریخ را به شما بیان نمایم.به‌عنوان کسانی که به نتیجۀ نهایی می‌اندیشیم، دوست داریم به‌سرعت سر اصل مطلب برویم. سرانجام خواهید دید که فرمول ((سطح بودن)) در کل چگونه عمل می‌کند، و این‌که چه ارتباطی مهمی با موضوعات مطرح‌شده در دو قسمت قبلی مقاله دارند. وقتی شما بتوانید همۀ این سه عنصر را باهم همزمان و تکمیلشان کنید، موفقیت شما در زندگی تا حد زیادی تضمین می‌شود.

من به این دنیا نیامده‌ام که فقط زندگی کنم، آمده‌ام دگرگونی به وجود آورم.هِلیس بریجز

به نموداری که در زیر آمده است نگاه کنید.این نمودار ارتباط میان رشد و زمان را نشان می‌دهد.رشدهای شخصی در جهت عمودی نشان داده‌شده است و همواره به‌وسیلۀ استعارها تعریف می‌شود، مانند رفتن به جایگاهی برتر،به بالا رسیدن، درنوردیدن کوهستان‌ها، صعود کردن به بلندی‌ها و یا زندگی با استفاده از حداکثر توان بالقوه.از سوی دیگر شکست، با استفاده از استعاره‌هایی مانند افتادن به پایین کوه،درون گودال، عقب رفتن،تنزل، و لغزیدن و چیزهای دیگر،روبه پایین نشان داده می‌شود.

هدف و رشد خاص

در این نمودار زمان،مؤلفۀ دیگری است که به‌طور افقی ترسیم‌شده است.این نشان می‌دهد که زمان گذشته پشت سرماست و آینده هنوز پیشِ رویمان قرار دارد. واقعیت آن است که هیچ‌کدام از مؤلفۀ ها جهت‌دار نیستند و مؤلفه‌های بالا و پایین سطح بودن شمارا نشان می‌دهند و مقیاس‌های چپ و رایت دایرۀ وسط، نماد سطحِ بودن کنونی شماست.به‌عبارت‌دیگر،شرایط کنونی‌تان است.شیوۀ زندگی به زمان ارتباطی ندارد.موفقیت و شکست تنها به سطحِ بودن افراد تعیین می‌شود.گواه بر نبودن هستند، حالتی از خطای دید، زیرا گذشتۀ شما مرده و آینده‌تان هنوز از راه نرسیده است.جایی که دو مقیاس همدیگر را قطع می‌کنند، اینجا و حالاست؛یعنی همان شرایط کنونی شما.هر چه روی بردار عمودی بالاتر روید،درکتان از چگونگی زندگی بهتر خواهد شد.

گام بعدی در این معما، درک این مسئله است که تکامل انسان سه مقولۀ گسترده را شامل می‌شود:

•  مرحلۀ کودکی
•  مرحلۀ بلوغ
•  مرحلۀ خود- شناسی

مرحله کودکی بدون فکر و ناآگاهانه است،سرزمین خواب درونی.به یاد داشته باشید که منظور ما از ناآگاهانه بودن تنها کودکان نیستند، بلکه به افراد بالغ نیز اشاره داریم.
مرحله بلوغ شامل هوشیاری می‌گردد.متأسفانه، برخی افراد هرگز از خواب بیدار نمی‌شوند؛آنان همواره در سطوح پایین هشیاری باقی می‌مانند.افرادی که در سطوح بالاتر آگاهی‌اند،در مرحله خودشناسی قرار می‌گیرند و می‌دانند هدفشان چیست و فلسفه‌ای برای زندگی دارند که به‌خوبی تعریف‌شده است.

copydoodle arrows
ابتدا در این حال تفاوت مهم دیگری مطرح می‌شود: تفاوت میان حوادث و حالات.

دنیایی که در بیرون از وجود خود با ن رویارو می‌شویم، شامل حوادث و انفاقات است.این همان رخدادهایی هستند که هرروز دنیای ما به وقوع می‌پیوندند.اما دنیای درونمان را باحالت‌ها احساس می‌کنیم.این حالات شامل گستره‌ای وسیع از احساسات، غرایز و شهودمان می‌شود.چنینی حالت‌هایی سطحِ بودن و یا آگاهی ما را مشخص می‌کنند.
تنها زمانی که شما میان اتفاقات و حوادث (دنیای بیرونتان) و حالات ( دنیای درونتان) فرق بگذارد، به عملکرد واقعی زندگی‌تان پی می‌برید.

برای مثال،زندگی کنونی شما (معیار زندگی)توسط حالات درونی بودن در شما تعیین می‌شود، نه اتفاقات بیرونی.این‌که سطح بودن ما پایین باشد و همزمان در بیرون سطح بودن بالایی داشته باشیم، ناممکن است.بیشتر افراد این مطلب را در‌نمی‌یابند، آنان تلاش می‌کنند بامهارت بر رخدادهای بیرونی مسلط شوند و به موفقیت دست یابند.این کار هرگز به نتیجه نمی‌رسد.تنها راهی که باعث می‌شود از سطح بالاتری ز موفقیت، که شامل استقلال مالی،رضایت شغلی و ارتباطات غنی‌تر است واقعاً لذت ببرید، تغییر سطحِ بودنِ درونی شماست. برای این که به دامنۀ سطوح بودن به‌طور کامل پی ببرید، نمودار زیر را مطالعه نمایید. هر سطح مانند پله‌ای از پله‌های نردبان است.هر بار که یک پله به بالا می‌روید،آگاهی و توانایی‌تان برای دست‌یابی به آنچه می‌خواهید،افزایش می‌یابد.

هدف و رشد خاص

 

اجازه دهید به موضوع سطح بودن از نزدیک‌تر و از دیدگاهی خاص نگاه کنیم. در نمودار بالا به پایین‌ترین پله‌های نردبان مرحله ماشینی یا بی‌فکر بودن و ناآگاهی می‌گویند، که به‌عنوان مرحلۀ کودکی نیز شناخته‌شده است.افراد، در چنین مرحله‌ای، معمولاً علاقه‌ای به یادگیری بیشتر و یا پیشرفت چشمگیر درروش زندگی‌شان ندارند.آنان در سطح محدودی از گاهی قرار دارند.درواقع آنان از سطوح بالاتر خبری ندارند.زندگی برای آنان،به شکلی لذت‌بخش، تکراری و روزمره است.

نگرانی  اصلی آنان درباره امنیت و بقاست.تا زمانی که بتوانند مقام و اعتبارشان را حفظ کنند، در شغلشان باقی بمانند، کمی تلویزیون تماشا کنند و صورت‌حساب‌های خانه را بپردازند، بقا دارند.آنان علاقه‌مندند شرایط و دیگران را بایت شکست‌های خود سرزنش کنند،اما آمادگی ندارند خودشان را تغییر دهند.درنتیجه، راکد می‌مانند.آیا کسی با این مشخصات را می‌شناسید؟

لطفاً درک کنید من نمی‌گویم که این اشتباه است.همان‌طور که می‌دانید، همه‌چیز در زندگی انتخابی است.اگر چنین سطحی از بودن را انتخاب کنید، در آن باقی خواهید ماند.تغییر مکان نیاز به حرکتی عمومی دارد.این مسئله هیچ رابطه‌ای بازمان ندارد.این مفهومی بنیادی است.سخت‌تر و طولانی‌تر کار کردن روزانه،فقط چیز بیشتری ازآنچه اکنون دارید، نصیبتان می‌کند، حرکت به سطحی بالاتر از بودن، در ابتدا نیاز به این دارد که شما از عملکرد واقعی زندگی آگاه شوید.

اگر از پله‌های نردبان کمی بالاتر برویم، افرادی را می‌یابیم که تقصیر و شک به خود آنان را عقب نگه‌داشته است.اغلب، افرادی که در این سطح از بودن قرار دارند برای پذیرفته شدن از سوی دیگران زندگی می‌کنند.آنان برای خود ارزشی اندک قائل‌اند، درنتیجه، تمایل دارند هدف‌هایشان را نیمه‌کاره رها  سازند و آنچه را آغاز کردند به پایان نبردند.

جالب‌توجه آن‌که، آنان برای پیشرفت کردن خود همه نوع توجیهی دارند.بقیۀ شخصیت‌های این گروه کسانی هستند که نیاز دارند حق با ایشان باشد و گرایشی فراوان به خودمحوری دارند.

 

هدف خاص چیست

کمی بالاتر، یعنی در مرحله بلوغ فرایند آگاهی پیدا کردن آغاز می‌شود.زمانی که شما در چنین سطحی از بودن قرار دارید،زندگی‌تان شامل خطر کردن‌های آگاهان،آغاز درک حالت برنده-برنده و تبدیل به بخشنده تا گیرنده بودن می‌شود. حالا قادر هستید احساستان را با اعتمادبه‌نفس ابراز کنید و جست‌وجو برای زیستنی پرمعنا آشکار می‌گردد.

قدم نهادن به فراسوی سطوح بالاتری از بودن، باعث می‌شود شما به مرحله خودشناسی برسید.انسان، در این مرحله کاملاً آگاه و بیدار می‌شود و این امر مستلزم آن است که در هر کاری که به انجام می‌رساند، استحکام شخصیت از خود نشان دهد.این آسان نیست.افراد کمی در چنین فضای محدودی زندگی می‌کنند.همین‌که شما آگاه‌تر شوید، کم‌تر به حوادث دنیا می‌چسبید و نیازتان به مسائل دنیوی کم می‌شود.خدمت به دیگران مهم‌تر می‌شود و شما هیچ مقاومتی را احساس نمی‌کنید.

شما در بالاترین سطح، استعدادهای ویژه خود را همواره ارتقا می‌بخشید.این کار باعث می‌شود فرصت‌های بیشتری برای خدمت به دیگران بیابید.زندگی‌تان به‌جای آن‌که به رشته رخدادهای نامربوط و موقعیت‌ها آکنده از فشار بدل شود، به جریان می‌افتد.به‌وسیله حس شهودتان می‌توانید دریابید چه تصمیم‌های درستی بگیرید و در کدام مسیر قدم بگذارید.
در عوض، این آگاهی به شما کمک می‌کند به‌طور پیوسته بر اعتماد به نفستان افزوده شود و بااحساس مسلط بودن بر سرنوشتان هدایت شوید.

 

پرسش مهم این است:
شما در کجای نردبان هستید؟ در حال حاضر در کدام سطح از بودن قرار دارید؟

underline
حقیقت این است که شما همراه رفتارهای بیشتری نسبت به دیگران از خود نشان می‌دهید.به این رفتارها، عادت‌های برجستۀ شما می گویند-سطح واقعی بودن شما.
لطفاً یک‌چیز را دریابید.پیش از آن‌که بتوانید به پلۀ بعدی نردبان صعود کنید، باید از آن پله‌ای که رویش هستید خلاص شوید.به یاد داشته باشید، مرحلۀ گذری در اینجا وجود دارد. شما بر روی پله پا نهاده‌اید، اما نمی‌توانید به پلۀ بعدی برسید.این هراس‌انگیزترین بخش است- نامطمئن بودن از دانستن این مسئله که به پله بعدی می‌رسید یا نه.این امر باعث ایجاد شک و تردید می‌شود.ترس آمیخته به تردید،ترکیبی قوی است که می‌تواند به شما اطمینان دهد روی نردبان گیر می‌کنید.تنها راهی که می‌توانید به بالا صعود کنید، پذیرش تغییرات دست به خطر زدن است.این کار مانند نخستین بار پریدن به داخل استخر شناست.اگر نتوانید شنا کنید، ترس شما از این‌که نتوانید خود را روی آب نگه‌دارید، ممکن است برای همیشه شمارا از آب دور کند.واقعیت آن است که شما از عهدۀ این کاربر می‌آیید، اما باید بپرید تا بینید کِی می‌توانید.

برای این کار باید فهرست توقفتان را تهیه کنید

فهرست توقف:

با تهیه فهرست توقف می‌توانید بر سرعت حرکتتان به‌سوی سطحی بالاتر از بودن بیفزایید.فهرستی از همه کارهایی که لازم است متوقفشان کرده و یا رهایشان سازید تا زمینه حرکتتان به سطح بالاتری از بودن هموار شود، تهیه کنید.دقیق باشید.شغل، مسائل مالی،روابط، سلامت، فلسفه و دیدگاه خود را موردتوجه قرار دهید.
در اینجا چند نمونه بیان‌شده است:
1- متوقف کردن ولخرجی
2- متوقف کردن دیر رفت سرِ قرارها
3- متوقف کردن داشتن روابط سمی و خطرناک
4- متوقف کردن سرزنش دیگران به آنچه خود ندارید
5- متوقف کردن پایین آوردن خودتان با منفی حرف زدن

مثال‌های بالا جز کارهایی هستند که برایتان محدودیت ایجاد می‌کنند و شمارا روی پله‌های نردبان راک نگه می‌دارد. به یاد داشته باشید تا زمانی که شما تغییر نکنید، هیچ‌چیز تغییر نمی‌کند.بر روی عادتِ تغییر مداوم عاداتتان پافشاری کنید. با انجام این کار ، از لذت زندگی در این مراحل برتر بودن، برخوردار می‌شوید.

این فیلم انگیزشی به نام برخیز را ببینید که خستگی تان در رود و بدانید هیچ کسی در دنیا نمی تواند به جز خودتان به شما انگیزه رفتن بدهد.

copydoodle arrows

در پایان عبارت بیان‌کننده هدف من این است: به هر تعداد از افرادی که می‌توانم در زندگی‌ام یاری‌رسانم آن‌چنان‌که به‌گونه‌ای چشمگیر باعث پیشرفتشان شوم.این کار باعث می‌شود انبوهی از فرصت‌ها رویارویم قرار گیرند. من از هر فرصتی برای این کار استفاده می‌کنم، من می‌توانم با نوشتن کتاب و مقاله در مجلات و همچنین فیلم‌های آموزشی خود به بازار، عقایدم را در اختیار دیگران قرار دهم.یا می‌توانم تنها کلمه‌ای مشوق و یا لبخندی به کسی که نیاز به کمک دارد، هدیه کنم. می‌توانم شاگردانم را برانگیزم و هدایتشان کنم، با موسسه‌های دیگر مشاوره انجام دهم، بعضی‌اوقات ایجاد تغییر مثبت در یک نفر تنها یک‌لحظه طول می‌کشد!
این همان برنامه مأموریت من است که هرروز و در هرلحظه مرا به دنبال خود می‌کشد برای رسیدن خود به قله‌های افتخار زندگی‌ام تلاش می‌کنم و از سرما و گرمای راه نمی‌ترسم و فقط به جلو رفتن فکر می‌کنم و دوست دارم در این راه همراهانی داشته باشم که تا جایی که می‌توانم به آن‌ها درراه رسیدن به قله‌های زندگی‌شان کمک کنم و آن‌ها نیز مرا در جهت اهداف و قله‌های زندگی‌ام کمک کنند.
در پایان هم پرسش‌نامه معروفی که دیوید مک نالی به نام هدف‌هایتان را کشف کنید و بر اساس آن زندگی کنید را برایتان بیان می‌کنم که باید به‌درستی به سؤالات آن بیندیشید و پاسخ‌هایتان را بیان نمایید و در آخر نحوه  امتیاز دادن و نمره دادن را برایتان مطرح می‌کنم که نسبت به امتیازی که به دست آورده‌اید بدانید در کجای زندگی‌تان قرار دهید و طبق اصول بیان‌شده باید چگونه تصمیم و شروع نمایید.

برای دست یابی به تست خودشناسی موقعیت زندگی بر اساس هدف اینجا را کلیک نمایید

دوست دارید قسمت اول مقاله را مجدداً بخوانید

قسمت دوم مقاله نیز این جا برای شما آماده شده است

 

 

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از این دوره لطفاً با شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.