خلاقیت در کودکان را چگونه پیدا کنیم و افزایش دهیم

1 1 1 1 1

خلاقیت و بازی

خلاقیت، آزادانه ترین روشی است که از طریق آن می توانید خودتان را بیان کنید. هیچ چیزی برای کودکان رضایت بخش تر از این وجود ندارد که بتوانند بدون اینکه قضاوت شوند بصورت آشکارا خودشان را بیان کنند.

توانایی خلاق بودن در جهت ایجاد هر چیزی، می تواند منعکس کننده و پرورش دهندۀ سلامت عاطفی کودکان باشد.تجاربی که کودکان در طی سال های اول زندگی شان بدست می آورند می تواند به طور قابل توجهی باعث افزایش و توسعۀ خلاقیت در آنها گردد.

اهمیت فرآیند خلاقیت:

همه کودکان نیاز دارند تا بصورت کاملا آزادانه تلاش کنند هر نوع فعالیتی که منجر به ایجاد خلاقیت در آنها می شود را انجام دهند . آن چیزی که در همۀ فعالیت های خلاقانه بسیار حائز اهمیت است پروسه و فرایندی است که در آن عقاید و خصوصیات خودشان را بیان میکنند .
تجربیات خلاقانه می تواند به کودکان کمک کند تا با احساساتشان کنار بیایند. فعالیت های خلاقانه کودک، به معلمان در جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که یک کودک ممکن است فکر کند و یا احساس کند کمک خواهد کرد .خلاقیت همچنین با ارائۀ فرصت هایی در جهت تلاش برای ایده های جدید و روشهای نوین تفکر و حل مسئله، رشد ذهنی کودکان را پرورش می دهد

فرصت هایی برای خلاقیت

کودکان به فرصت های زیادی برای تفکر خلاق نیاز دارند . بهتر است از طریق ارائه فعالیت هایی که بر اساس علایق و ایده های کودکان می باشد شروع کنید. این به آن معناست که یاد بگیرید چگونه به آنچه که کودکان می گویند گوش دهید. ضبط نوار و نوشتن مکالمات کودکان و همچنین یادداشت برداری و بررسی آنها می تواند بسیار مفید باشد.
مطمئن باشید که طیف گسترده ای از موارد و تجارب خلاقانه ای برای ارائه به کودکان وجود دارد و در حقیقت خلاق بودن چیزی بیش از طراحی و یا نقاشی می باشد ، این همچنین می تواند عکاسی، موسیقی، سفرهای طولانی علمی، کار با سیم، خاک رس، کاغذ، چوب، آب و... باشد. امکانات این کار بی پایان هستند. این مهم است که برای تهیۀ مواد و متریال مورد نیاز آنها وقت صرف کنید  و ایده های آنان را دنبال کنید

 

تنوع و گوناگونی در تجربه:

به دنبال روش هایی برای ارائه تجارب چندگانه اخلاقی، فرهنگی و سایر تجارب اجتماعی برای کودکان باشید. فعالیت هایی مانند سفرهای میدانی، جشن تعطیلات و فعالیت با دیگر گروه های قوی و تشویق کودکان به آوردن بازدید کننده به مدرسه موجب بهبود فرایند خلاق می شود و البته اینکه بیشتر تجارب شخصی که کودکان داشته اند با افراد و موقعیت های خارج از محیط زیست خودشان بوده است

پرورش فرآیند خلاق:

فرآیند پرورش خلاقیت که تشویق کنندۀ بچه ها برای این است که انتخاب خودشان را انجام دهند حائز اهمیت است.به بچه ها باید موقعیت و زمان زیادی داده شود تا تجربه کسب کنند و مواد تاثیرگذار را کشف کنند.
همیشه بر روی پروسۀ خلاقیت تاکید کنید نه بر روی محصول نهایی.آنچه بچه ها دربارۀ خودشان یاد می گیرند و کشف می کنند برای رشد و توسعۀ آنها حیاتی است . پشتیبانی خودتان را برای پروسۀ خلاقیت با تشویق کردن و پیشنهاد پشتیبانی دادن به تلاش بچه ها نشان دهید. استقلال و کنترل عناصر مهمی در پروسۀ خلاقیت است . این مسئله مخصوصاً زمان کار با بچه های دارای ناتوانی بسیار حائز اهمیت است.

child creativity2 720x480

بازی خلاق:

یکی از مهمترین فعالیت های خلاقانه برای کودکان بازی خلاق است.بازی خلاق به بازی گفته می شودکه در آن، کودکان موارد مشابه را با روشی غیر معمول یا جدید به کار میگیرند. هیچ وسیله ای نمیتواند بیش تر از فراهم آوردن زمان بیشتر در انجام فعالیت های خودجوش و خودمختار در طول روز،ذهن خلاق کودک را پرورش دهد.بازی یک کسب و کار جدی برای کودک محسوب می گرددو فرصت بازی بدون هیچ محدودیتی برای توسعۀ سلامت کودکان امری حیاتی محسوب می شود.حتی در اوایل دوران طفولیت، بازی توسعۀ فیزیکی کودک را با ارتقاء دادن مهارت های مغزی بهبود می بخشد. با بازی کردن و تکرار کردن مهارت های بنیادین فیزیکی، کودکان فعالیت های خود را تکمیل می کنند و بطور فزاینده در وظایف فیزیکی طاقت فرسا مجرب میشوند.

بازی، توسعه ذهنی و روش های جدید تفکر و حل مشکل را پرورش می هد . با بازی خلاقانه ، کودکان با چالش های ذهنی گوناگون مواجه می شوند که با اندازه گیری، برابری، تعادل، روابط فضایی و خصوصیات فیزیکی سر و کار دارند.

یکی از قوی ترین مزایای بازی افزایش توسعۀ اجتماعی است. تعاملات اجتماعی شاد و خوشگذران از لحظۀ تولد شروع می شود. بازی های مهیج به کودکان کمک می کند که با تجربه شوند و نقش های اجتماعی را بهتر درک کنند . همچنین می توانند به آن ها فرصت های بی شماری را برای کسب مهارت های اجتماعی بدهند.

از طریق بازی های نمایشی، کودک به تدریج یاد میگیرد که نیازهای دیگران را به حساب بیاورد و ارزش ها و دیدگاه های مختلف را درک نماید. از طریق بازی، کودکان قادر به کنار آمدن با احساسات خودشان هستند. بازی کردن همچنین در از بین بردن استرس و فشار به کودکان کمک می کند. بازی کودکان یک فرصت بهینه برای تسلط یافتن به محیط را به انها ارائه می دهد. آنها تجربیات خود را از طریق تصورات خودشان کنترل می کنند و این به آنها قدرت انتخاب و تصمیم گیری را می دهد. بازی کمک می کند تا دیدگاه منحصر به فرد هر کودک توسعه پیدا کند و هر کودکی سبک منحصر به فرد خودشان را برای بیان خلاق داشته باشد. بازی یک فعالیت خودبیانگر است که قدرت تخیل یک کودک را ترسیم میکند و در کل بازی یک فرصت بسیار عالی برای یکپارچه سازی کودکان است

خلاقیت کودکان

برخی از روش هایی که ما می توانیم در کلاس های درسی مان از طریق آن بچه ها را به بازی کردن تشویق کنیم چیست؟

ما باید مراقب باشیم که نخواهیم روی بازی بچه ها تسلط داشته باشیم . بازی باید نتیجه ای از ایده های کودکان باشد و توسط بزرگترها کارگردانی نشود.ما باید تلاش کنیم که از طریق بازی توانایی های کودکان خودمان را در جهت بیان خودشان پرورش دهیم. هدف ما این است که برای تحریک کودکانمان به بازی کردن آنها را کنترل نکنیم و در حقیقت آنها را تشویق کنیم که با رضایت کامل با یکدیگر بازی کنند.

به بازی کودکان توجه کنید، برای آن برنامه ریزی کنید و آنها را به این کار تشویق کنید.یاد بگیرید که چگونه از طریق نظرات و سوالات بازی کودکان را گسترش دهید. ایده های خلاقانه را ازطریق تشویق کودکان به استفاده از تجهیزات جدید و غیر معمول تحریک نمایید.سعی کنید راه پذیرفتن ایده های جدید و اصولی را همچنان باز نگه دارید و کودکان را نیز در جهت پذیرا بودن این ایده ها تشویق نمایید. همیشه مطمئن باشید که زمانی که کودکان به مواد و متریال مورد نیاز برای بازی های خلاقانه نیاز دارند شما آنها را در دسترسشان قرار خواهید داد. تجهیزات مورد نیاز را خریداری کنید و از آنها استفاده کنید تا کودکان تشویق شوند که از تخیل شان استفاده کنند. ازخرید اسباب بازی ها و انجام فعالیت هایی که برای کودک هیچ جذابیتی ندارد و به تخیل آنها و قوه تفکر هیچ کمکی نمیکند اجتناب کنید و همیشه کودک تان را به سمت فعالیت های خلاقانه سوق دهید.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.