چماق بهتر از هویج جواب میده (قسمت دوم)

1 1 1 1 1

چماق بهتر از هویج جواب میده

در قسمت اول مقاله توضیح دادم که چرا به نظرم چماق بهتر از هویج جواب میده و اینکه تغییرات بهتره آنی وهمه جانبه باشه.در این قسمت سعی میکنم به چند روش موثر برای تغییراتی که نیاز داریم اشاره کنم.

۱. دیفالت رفتاریمون رو تغییر بدیم!

(Default ) دیفالت یه کلمه ی انگلیسیه که به معنی ، حالت اولیه یا قراردادی هر چیزیه. وقتی میگیم دیفالت رفتار، یعنی حالت اولیه رفتارهامون.بزارید یه مثال بزنم. شیرآب ها رو در نظر بگیرید، دیفالت اولیه ی شیر آب تا چند سال پیش این بود که باید فلکه ی آب گرم و یا سرد رو خلاف عقربه های ساعت میپیچوندیم تا باز بشن و به سمت عقربه های ساعت
میپیچوندیم تا بسته بشن و آب رو قطع و وصل کنن.آب خیلی زیادی هم تو همین حین از بین میرفت و ما وقتی مثلا صورتمون یا دستامونو میخواستیم بشوریم ،
چون حال نداشتیم آب رو نمیبستیم، یعنی حالت دیفالت شیر آب روری باز موندن بود.اما با اختراع شیرهای چشمی، دیفالت شیرها تغییر کرد و دیفالت روی قطع آب قرار داده شد، مگر اینکهشما دستتون رو جلوی چشمی آب بگیرید.میلیونها شایدم میلیاردها لیتر آب تصفیه شده ی شرب با همین تغییر ساده صرفه جویی شد.

چماق بهتر از هویج جواب میده

معمولا تغییر دادن دیفالتهای رفتاری هم مثل همین جریان میتونه کلی وقت و انرژی مون روذخیره کنه.مثلا ، اگه بتونیم با تغییرات دیفالت رفتارهامون، عادتمون رو بزاریم رو صبح زود بیدار شدن، کلی وقت اضافه میاریم و کمتر دیر میرسیم سر کار یا مدرسه.به گفته ی متخصصان علوم روانشناسی، اگه هر انسانی به مدت ۴۰ روز به صورت متداوم یه عادت یا رفتار
رو آگاهانه تکرار کنه ، دیگه اون عادت یا رفتار جزیی از دیفالت رفتاری اون شخص میشه.یا اگه بتونیم دیفالت رفتاریمون رو برای هر کار ۴۵ دقیقه در نظر بگیریم و در این مدت به هیچ عنوان اجازه ندیم، تلفن و اینترنت ایمیل و تلگرام و پیغام و یا هر چیز دیگه ای مزاحم تمرکزمون بشه، اطمینان دارم ساعات کاری مفید و کارهای مفید روزانمون به طور محسوسی
افزایش پیدا میکنه و کافیه این عادت رو به مدت ۴۰ روز با سرسختی پیگیری کنیم تا بلاخره جزیی از دیفالت رفتاریمون بشه.این ۴۵ دقیقه اختصاص وقت برای هر کار هم بر اساس تحقیقات روانشناسان و مدیران موفق در سراسرجهان توصیه شده .هزاران مثال دیگه هم وجود داره که خودتون با کمی تفکر میتونین به راه حلهای خوبی دست پیدا کنید.

۲. اولویت بندی، اولویت بندی ، اولویت بندی، اولویت بندی، اولویت بندی.

 آقایGreg Mackeven .کتابی داره به نام Essentialisimکتابی بسیار عمیق و تاثیر گذار که خوندنش  رو به همه ی دوستان خوب و خوانندگان عزیز توصیه میکنم .
در این کتاب نویسنده توصیه میکنه تمام کارهای غیر ضروری رو از زندگیتون حذف کنید ، تا تنها چیزی که
براتون میمونه، کارهای ضروریتون باشه.اونموقع متوجه میشین که زندگیتون چقدر با کیفیت تر میشه و هیچوقت بابت کمبود وقت شکایت نمیکنید وهمیشه همه ی کارهای مهم زندگیتون رو به موقع انجام میدید.

البته شرط این اولویت بندی اینه که ، اولویتهای زندگیتون رو بدونید. اگه اولویت های زندگیتون رو نمیدونید ،ابتدا باید اولویتها تون رو مشخص کنید بعد این فرمول رو استفاده کنید.
 آقای Gregیه توصیه ی دیگه هم تو این کتاب داره که به نظرم بی ارتباط با بحث ما نیست. اینکه ما اکثر اوقات به هر پیشنهاد و خواهشی، با رویکرد مثبت و بله جواب میدیم، یعنی
اولویت بندی در زندگیمون نداریم.اگه اولویت بندی داشته باشین، به پیشنهادات و حرفهای ما بقی مردم اکثرا جواب نه یا خیر میدین تا واردکارهای بیهوده و با اولویت کمتر نشین.

استیو جابز، این اعجوبه ی تکنولوژی و طراحی در قرن ۲۱ جمله ی بسیار مهمی در همین زمینه داره که میگه:یکی از مهمترین کارهایی که من در مدیریت برند اپل انجام دادم، گفتن نه، به بسیاری از پیشنهادات و عمل نکردن به بسیاری از مشاوره ها بود . حذف زائدات و انجام ندادن خیلی از کارهای غیر ضروری به اندازه یانجام کارهای ضروری اهمیت داره.

۳. محیطمون رو تغییر بدیم.

چماق بهتر از هویج جواب می ده

یکی دیگه از راه های ایجاد عادتهای مثبت، تغییر محیطه.خیلی نکته ی مهمیه. مثالشم دور تا دورمون وجود داره.یکی از دوستانم که همیشه فکر میکردم خیلی آدم تنبل و کم کاری باشه، به آلمان مهاجرت کرده. چند سال پیش که رفتم آلمان و دیدمش، اینقدر تغییر کرده بود که نمیتونستم باور کنم.راس ساعت ۵ بیدار میشد، میرفت ورزش میکرد، بعدش دوش میگرفت، آماده میشد، سر راه تو استار باکس یه صبحانه ی مختصری میخورد و هر روز قبل از ساعت ۸ سر کار میرسید. به معنای واقعی روزی ۶ تا ۷ساعت کار میکرد.عصر میمومد خونه، لباسشو عوض میکرد، یه روز در میون میرفت کلاس دانشگاه و روزایی که کلاس نداشت میرفت کلوب و با دوستانش شب نشینی میکرد، حتی اگه تا ۲ شب بیدار میموند باز هم راس ساعت ۵ صبح بیدار میشد!!!! بعد از صحبت در مورد زندگی و کارش متوجه شدم، عرفان، راهی جز تغییر رفتارهاش نداشته و تمام رفتارهای محیط اطرافش باعث شده بود که عرفان از یه آدم تنبل و بی مسولیت به یه فرد کوشا و مسولیت پذیرتبدیل بشه.مهاجرت تنها راه تغییر محیط نیست.

دوستان شما بیشترین تاثیر محیطی رو دارن. سینما رفتن یه محیطه. موزه رفتن یه محیطه. کتابخونه رفتن یه محیطه. تماشای تئاترهای با کیفیت یه محیطه. دوست شدن با انسانهای موفق و مصاحبت با افرادی که به ذهن و روحشون هم به اندازه ی بدنشون اهمیت میدن، محیطه. تو خونواده ای که همه با هم با محبت رفتار میکنن، تصمیمات جمعی و منطقی میگیرن و به مسایل و آداب اجتماعی و فرهنگ درست بیشتر از پول خالی اهمیت میدن یه محیطه. انتخاب دوست دختر یا پسری که باعث رشد همزمان روح و ذهنتون بشه یه محیطه.
هر کاری که میکنید میتونه حکم یه محیط رو داشته باشه.پس همه جا باید مراقب باشیم تو چه محیطهایی قرار میگیریم.

صد البته محیط کار و دوستان و خانواده اصلی ترین و تاثیرگذارترین محیطها رو تشکیل میده.پس لطفا در انتخاب محیط کار و دوستان خیلی دقت کنید و وسواس داشته باشید و اگه محیط خانوادتون اونی نبوده که انتظار داشتید، لطفا محیط خونواده ی جدید خودتون رو بر اساس اصول و باورهای مثبتتون پایه ریزی کنید.
شاد و سربلند باشید.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.