کمال همنشین در من اثر کرد!!!!

1 1 1 1 1

کمال همنشین در من اثر کرد.

یه تئوری در میان روانشناسان وجود داره که به تئوریProximity معروفه.بر اساس این تئوری اکثر مردم ، بلاخص بزرگسالان ، هم نشینان و دوستان خود را بر اساس نزدیکی از لحاظ فیزیکی انتخاب میکنند نه نه روحی و معنوی.

یعنی تو دبیرستان و دانشگاه کسی رو که کنار ما نشسته به عنوان دوست خود انتخاب میکنیم.پسر عموی خودمون رو چون بیشتر میبینیم به عنوان دوست خونوادگی انتخاب میکنیم.
دختر همسایه یا دختر خاله و دختران فامیل یا همکارمون رو به عنوان اولین دوست دختر خود ( در مورد پسرها هم صادقه) انتخاب میکنیم .با همسایه و فامیلهای خود رفت و آمد خانوادگی داریم چون به ما نزدیکترند.

صدها تحقیق دیگه هم در حوزه یSocioEconomics یعنی اقتصاد اجتماعی وجود داره که نشون میده وضعیت پیشرفت و اقتصاد هر شخص رابطه ی مستقیم داره با کشوری که در اون زندگی میکنه.یعنی اجتماعی که در اون رشد میکنه.

در بعضی از کشورها شانس پیشرفت اقتصادی در جامعه نسبت به سایر کشورها بیشتره . چون اون جامعه استانداردهای بهتر و بالاتری داره.بخوایم نخوایم تاثیر همنشین خیلی بیشتر از چیزیه که تصور میکنیم.

Jim Rohn چقدر دقیق گفته که: زندگی شما خلاصه ی زندگی ۵ نفر از کسانیه که بیشترین وقتتون رو باهاشون میگذرونید.

احادیث و روایات فراوانی هم در متون مذهبی ما وجود داره که در مورد همنشین و دوست و هم صحبت تاکید فراوون داره.مثل حدیثی از امام علی علیه السلام که میفرمایند: اگه میخوای کسی رو بشناسی ببین دوستانش چه کسانی هستن.

اگه شما هم مثل خیلی از کسانی که من میشناسم ، سوال اصلی زندگی این روزاتون اینه که: چرا من رشد نمیکنم؟ پیشنهاد میکنم یکم با خودتون خلوت کنید و ببینید با چه کسانی دوست هستید؟ با چه کسانی اکثر اوقات خودتون رو میگذرونید؟ آیا این دوستان و هم نشیناتون بر اساس معیارهای خاصی انتخاب شدن یا چون تو موقعیت فیزیکی نزدیکتری قرار داشتند و انتخابشون راحت تر بود انتخاب شدن؟

آیا هیچ ملاکی برای معاشرتها و دوستی ها و هم نشینی هاتون دارین یا هر چه آید خوش آید هستین؟
دوست پسر یا دوست دخترتون رو بر چه اساسی انتخاب میکنید؟
ملاک انتخاب همسرتون چه چیزهایی بوده؟
اصلا انتخاب میکنید یا انتخاب میشید؟
کسانی که همنیشناتون هستن به رشدتون کمک میکنن؟
آیا این هم نشینان استانداردهای زندگی، تفکر و بینش بهتری نسبت به شما دارن یا اینکه هیچ تاثیر مثبتی ندارن؟

کمال همنشینی یعنی چه

اگه میخواین که زندگیتون رشد و پیشرفت بهتری داشته باشه، باید با کسانی معاشرت کنید که استانداردهای بهتر و بالاتری نسبت به شما دارن.شاید یک نفر در تمام جهات استانداردهای بهتری نداشته باشه و خیلی هم طبیعیه، برای همین من همیشه پیشنهاد کردم سعی کنید در تمام زمینه ها دوستان کم و مرغوب داشته باشید.
چون این روزها تعداد دوستان هیچ تاثیر خاصی تو زندگی هیچ کس نداره، بلکه بعضی وقتها تعداد زیاد یه نقطه ضعف هم به حساب میاد.
در عوض سعی کنید تعداد دوستانتون محدودتر اما مرغوب تر باشه .سعی کنید از تمام زمینه هایی که ممکنه دوست و هم نشین داشته باشید، تاجر و بازرگان، مدیر و کارفرما،
کارمند و کارشناس، پزشک و دندانپزشک، نجار و قصاب، متخصص آی تی و موبایل، فروشنده ی کالا ومشاور املاکی، وکیل و وزیر، و …اگر اکثر تجربه های شخصی رو براتون مثال میزنم، حمل بر خود ستایی نکیند، تنها دلیلش اینه که خودم کاملا درک میکنم که چی مینویسم و برام خیلی واضح تره.
مثلا من خودم ، وقتی میخوام با یکی دوست بشم، سعی میکنم ملاکهای دوستی و هم نشینیمو چند بار مرورکنم و ببینم این فرد تو چه زمینه هایی استاندارد بهتری نسبت به من داره، و همیشه خدا رو شاکرم که هرچیزی که کم دارم در داشتن هم نشینان و دوستان خوب جبران شده.

یادتون باشه، کیفیت زندگی شخصی و اجتماعیتون بستگی به استانداردهایی داره که برای خودتون مشخص کردید.

استانداردهای رفتار اجتماعی، استانداردهای مالی، استانداردهای معاشرتی، استانداردهای تفریح، استانداردهای مطالعه و آموزش، و …اگه استاندارد خاصی تو زندگی ندارین، هیج اشکالی نداره و میتونین هر کس رو به عنوان همنشین انتخاب کنید و لازم نیست الان هم فکر کنید و خودتون رو به چالش بکشید.
اما اگه کیفیت و نوع زندگی براتون مهمه، حتما برای خودتون استاندارد داشته باشید. استانداردی که مایلید رو بنویسید حتی اگه خیلی رویایی به نظر برسه و بعد روش تمرکز کنید و مطمن باشید که به استانداردهاتونمیرسید.
یادم میاد همیشه استاندارد پرواز، هتل ، رستوران و مقاصد سفرم رو برای خودم مشخص میکردم و وقتی به خونواده یا دوستام میگفتم، فقط میخندیدن و شایدم به حالم تاسف میخوردن ولی خدا مثل همیشه اینقدر لطف داشته که به تک تک استانداردهام رسیدم و حتی تونستم استانداردهای به مراتب بهتری هم برای خودم مشخص کنم چون هم نشینان و دوستانم استانداردهای بهتری نسبت به من داشتند و این کمال هم نشین در من هم اثر کرده .
باور کنید که تمام استعدادها و توانمندیهاتونو از دست میدید اگه هم نشینان مناسب برای ظهور و بروز این توانمندیها و استعدادها رو نداشته باشید. به دوستان و هم نشیناننتون خیلی اهمیت بدید چون تاثیر اجتناب ناپذیری تو سطح کار و زندگیتون خواهند داشت.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.