چند سالته!!!!!!

1 1 1 1 1

چند سالته؟

  ۲۶ اوت سال ۲۰۱۴ آقای Christopher Nolan فیلم علمی و مرموز خودش به نام Interstellar   (میان ستاره رو )اکران عمومی کرد.فیلمی که بیش از ۶۷۰ میلیون دلار فروش داشت و جوایز ارزنده ای رو هم از آن خودش کرد.

اما این فیلم برای من خیلی فراتر و زیباتر از یه فیلم علمی تخیلی بود. فیلم و نوشته ی آقای نولان، یه جهان بینی کاملاً متفاوت و زاویه ی نگاهی بسیار زیباتر از زاویه ی نگاه معمول بود.

آیا فیلم Interstellar رو دیدین؟

اگه ندیدین حتما پیشنهاد میکنم ببینین و اگر هم دیدین بعد از خوندن این مقاله دوباره زاویه ی نگاه من ببینین.داستان فیلم از این قراره که خشکسالی و هزارن مسایل بشر ساز دیگه، باعث میشه زمین غیر قابل سکونت بشه و دانشمندها به فکر مهاجرت از زمین بیفتن و برای عملی کردن این نقشه چند فضا نورد رو برای پیدا کردن یه سیاره ی دیگه راهی فضا کنن.
آقای کوپر که نقش اصلی این فیلم رو ایفا میکنه در حال هدایت فضا پیمای تحقیقاتیه که ناگهان ، وارد یک تونل زمان یا Wormwhole  میشن و از طریق این تونل زمان به یک سیاره ی دیگه میرسن.
لازم به ذکره که بر اساس نظریه ی دانشمندان علوم هوا- فضا، این اتفاق کاملاً امکان پذیره و تونل های زمان وجوددارن!سن وسال فکری

دارم فیلم تعریف میکنم؟
بله
کل مقاله میخوام فیلم تعریف کنم؟
خیر ( هر چند که دوست داشتم تعریف کنم!)

وقتی وارد سیاره ی جدید میشن، متوجه میشن به علت تفاوت نیروی جاذبه ی اون سیاره با زمین،سرعت حرکت زمان در اون سیاره خیلی کندتر از زمینه.تقریبا ۶۲۰۰۰ برابر کمتر!!! ( دقیقش میشه ۶۱۳۲۰ برابر) هر ساعتی که در اون سیاره سپری میکنید ، برابر است با ۷ سال بر روی کره ی زمین! ( این مسله هم کاملا علمیه!) این موضوع توسط انیشتین به عنوان قانون نسبیت کشف و توضیح داده شد.

شما هم دوست دارید به صورت رایگان این فیلم را دانلود کنید و ببینید اینجا را کلیک نمایید

بزارید خیلی ساده بر اساس همین فیلم قانون نسبیت انیشتین رو توضیح بدم.

elintor mhm2 720x480

وقتی شما ۱ ساعت بر روی اون سیاره قدم میزنید، همون ۱ ساعت رو حس میکنید اما اگه اون ۱ ساعت قدم زدن رو با ۱ ساعت زمین بخواین بسنجین دیگه با هم برابر نیستن، ۱ ساعت اونجا برابر میشه با ۷ سال بر روی کره ی زمین!

خوب تعریف فیلم رو همینجا متوقف میکنم و میخوام نکته ی اصلی مقاله رو خدمتتون بگم.

تا به امروز معمولا عمرمون رو بر اساس زمان محاسبه میکردیم، مثلا من ۳۲ سالمه .

حالا اگه بیایم و بر اساس قانون نسبیت ، به جای زمان ، از دستاوردها و قدمهای زندگیمون بخوایم عمرمون رو محاسبه کنیم چه اتفاقی میفته؟
بزارین یه مثال بزنم تا درک موضوع راحت تر بشه.با توجه به آمارهای ضد ونقیض ، سرانه ی روزانه ی مطالعه تو کشور ایران ۱۵ دقیقه اعلام شده . ( امیدوارم حداقل اینطورباشه)

حالا اگه عمرمون رو به جای زمان ، بر اساس کتاب و مطالعه بسنجیم چه اتفاقی میفته؟

بعضی هامون عمر بیشتری داریم و بعضی ها هم عمر خیلی کمتری!
از خودم مثال میزنم.
من روزی ۲ ساعت به طور متوسط مطالعه میکنم و ۳۲ سالمه.
حالا اگه عمر خودم رو بر اساس سرانه ی مطالعه در کشور بخوام با مردم عادی مقایسه کنم، دیگه ۳۲سالم نیست. چون سرانه ی مطالعه ی من ۸ برابر مردم عادی کشوره پس عمرم هم بر اساس مطالعه ۸برابره. یعنی ۲۵۶ سالمه!
پس اگه به جای اینکه عمرمون رو بر اساس زمان و روزهایی که میگذرونیم، بر اساس دستاوردها و کارهایی که انجام میدیم بسنجیم ، زندگیمون تفاوت معناداری خواهد داشت.

شما میتونین عمرتون رو بر اساس تعداد کتابهایی که خوندین بسنجین و ببینین چند سالتونه.
شما میتونین عمرتون رو بر اساس تعداد کشورهایی که سفر کردین بسنجین و ببینین چند سالتونه.
شما میتونین عمرتون رو بر اساس لحظه هایی که شاد بودین و از ته دل خندیدین بسنجین و ببینین چند سالتونه.
شما میتونین عمرتون رو بر اساس هر دستاوردی که داشتین بسنجین و نگرشتون رو به زمان کاملاًتغییر بدین.

برای من معیار سنجش عمر و زندگی، تعداد کتابها و مقالاتیه که مطالعه میکنم، تعداد مسافرتها و کشورهاییه که موفق میشم ببینیم، تعداد موزه هاییه که میتونم در کمال آرامش و تعجب بازدید کنم، تعداد رستورانهاییه که امتحان کردم،تعداد دوستان خوب و با کیفیتی که تو زندگیم به دست آوردم، تعداد روزها و شبهاییه که با تمام وجودم حسشون کردم،تعداد لحظاتیه که از فرط خوشحالی و از سر ذوق اشک چشمام جاری شده، تعداد تقدیرهاییه که از مشتریام یامدیران و یا همکاران شرکتم حتی با یه برق نگاهشون دریافت کردم، تعداد فیلمهایی خوبیه که بعد از دیدنشون مدتها تو ذهن و وجودم نقش بستن.

برای شما هم ممکنه این معیارها مناسب باشه یا اینکه اصلا مناسب نباشه و معیارهای خیلی متفاوت تری داشته باشین.چند سالی میشه که معیار زندگیم سالهای عمرم نیست بلکه دستاوردهامه ، برای همین وقتی روز تولدم رو بهم تبریک میگن یکم ناراحت میشم و تعجب میکنم،به خودم میگم چرا مردم بابت از دست رفتن یک سال از عمرم بهم تبریک میگن؟؟؟

باید تسلیت گفت به کسی که ۱ سال از عمرش رو از دست داده و بابت این یکسال خرما پخش کرد نه اینکه کیک برید!!!!

 به نظر من ، مثل فیلم Interstaller همه ی ما باید دنبال تونل های زمان در زندگیمون باشیم تا با کمک اون سرعت زندگیمون رو به شدت کم کنیم و هر ساعت و ثانیه ای که از عمرمون میگذره رو چندین برابر ما بقی مردم استفاده کنیم.

با این زاویه ی دید زندگیمون خیلی بهتر از گذشته حرکت میکنه و ما به دستاوردهای بزرگتری میرسیم.یکی از مهمترین تونل های زمان که برای هر انسانی به صورت مشترک قابل تعریفه،  لذت بردنه.

یعنی چی؟

یعنی اگه میخواین که از تک تک ثانیه ها و لحظات عمرتون استفاده کنید و احساس کنید دستاوردهای مهمی در همین زمان محدود به دست آوردید، راهش اینه که از کاری که میکنید لذت ببرید.

اگه کارتون باعث میشه لحظاتتون لذت بخش باشه، وارد تونل زمان شدید و نسبت به سایر مردم سرعت حرکت زمانتون کند تر شده و شما بیشتر از زمان و لحظاتتون استفاده میکنید و لذت میبرید.

اگه تو رابطه ی عاطفیتون با احترام به تفاوتهای همدیگه از کنار هم بودنتون لذت میبرین وارد تونل زمان شدید و نسبت به سایر مردم سرعت حرکت زندگتیون کندتر شده و از زندگیتون لذت بیشتری میبرید.

اما وای به روزی که کارتون رو دوست نداشته باشید یا رابطه ی عاطفیتون عامل اصلی استرستون باشه.اون موقع متوجه میشید که زندگی با چه سرعت غیر مجازی حرکت میکنه و شما چقدر زود دارین روزها و سالهای عمرتون رو از دست میدین.

تونل زمان تو زندگی هر کسی میتونه متفاوت باشه، و معیار سنجش زمان هم میتونه از شخصی به شخص دیگه کاملاً تغییر کنه یکی دیگه از تونلهای زمان شاد بودنه.

به قول مولانای بزرگ، شادی همین الانه.

سن وسال فکری

اکثر ما مردم متوجه این کلام عمیق و حکیمانه ی مولانا نمیشیم، برای همین شادی رو تو ثروتمند شدن، رسیدن به آرزوها ، برنده شدن، قبول شدن و به دست آرودن میبینیم.
در حالیکه اصلاً حواسمون نیست، وقتی شاد بودن رو با این چیزها گره بزینم، در واقع فقط سرعت زندگیمون رو چندین برابر کردیم، تمام راه و زمانی رو که برای رسیدن به این اهداف طی میکنیم بدون شادی میگذرونیم و شادیمون رو برای روزی نگه میداریم که به این آرزوها برسیم!
غافل از اینکه خیلی از ما آدم ها به این آرزوها نمیرسیم و اگر هم برسیم، شادیمون برای چند ساعت ونهایت چند روز دووم میاره، در حالیکه یه عمر رو بدون شاد بودن از دست دادیم.
سالهای زیادی بدون لذت بردن و شاد بودن از جمع خانواده از دست میدیم ،تا چند ساعت بعد از رسیدن به هدفمون شاد باشیم و لذت ببریم!

سالها بدون داشتن هیچ دوست خوب و یا مسافرت دلپذیر یا مطالعه ی لذت بخش از دست میدیم تا چند روز بعد از رسیدن به هدفمون شاد باشیم و لذت ببریم!

اون موقع وقتی بر میگردیم و به سالهایی که مثل برق و باد از دست دادیم نگاه میکنیم، تازه میفهمیم چقدر ضرر کردیم .
شادی همین الانه. همین الان که داری این مقاله رو میخونی، همین الان که توی این هوای سرد داری چای گرم مینوشی، همین الان که شاید ثروتمند ترین آدم روی زمین نباشی، اما لباس گرم تنته، دوستان خوب داری، کار داری،خونواده ی خوب داری ، از همه مهمتر سالم و سر زنده ای.

شادی همین الانه که هنوز زنده ای و خدا امروز رو هم فرصت زندگی داده. امیدوارم زندگی همه ی ما مصداق بارز این مصرع باشه،

شیخ این مجلس کهن سال است، اما پیر نیست.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.