پنج نکته مهم در مورد عزت‌نفس فرزندانتان

1 1 1 1 1

عزت نفس کودکان

برای به انجام رساندن و تحقق برخی از اهداف توسعه‌دهنده در کودکان، احتیاج داریم که در آن‌ها حس لیاقت و شایستگی در مورد وظایفشان را ایجاد کنیم. این دقیقاً همان‌جایی است که ایجاد عزت‌نفس فرزندانتان به‌عنوان یکی از نقش‌های عمدۀ پدر و مادر به میان می‌آید. با بررسی تفاوت‌های بین کودکی که عزت‌نفس پایینی دارد در مقایسه با کودکی که عزت‌نفس بالایی دارد شروع می‌کنیم. درحالی‌که کودکانی که عزت‌نفس پایین دارند، روی تصحیح اشتباهات زندگی تمرکز نمی‌کنند، کودکان دارای عزت‌نفس بالابر رشد و بهبودشان پس‌ازاینکه چند اشتباه را مرتکب شدند متمرکز می‌شوند.

به‌عنوان پدر و مادر، شما نیاز دارید که در آن‌ها پتانسیلی را ایجاد نمایید که به سطحی از مسئولیت برسند.
باب کردن و مرسوم ساختن یک ارتباط والدین-کودک، به کودکان برای رسیدن به این اهداف کمک خواهد کرد.حتی پدر و مادری که شیوه‌های فرزند پروری را می‌دانند بازهم تمایل دارند که اعتمادبه‌نفس را در فرزندانشان ایجاد کنند. دست‌یابی به این مسئله تا حد زیادی با آمادگی پدر و مادر که شامل قرار دادن همه‌چیز باهم درراه‌ی که در آن کودکان احساس دلپذیری داشته باشند امکان‌پذیر می‌گردد.

بااین‌حال ضمن اینکه شما یک ارتباط نزدیک و دوستانه با فرزندانتان ایجاد می‌کنید، در اینجا نیز برخی از فن‌های مفید و اساسی که شمارا برای کمک به پرورش و توسعه یک کودک با اعتمادبه‌نفس بالا حمایت می‌کند وجود دارد

افزایش عزت نفس در کودکان

1-توانایی و پتانسیل آن‌ها را افزایش دهید

برای کشف کارهایی که فرزند شما دوست دارد که انجام دهد باید دغدغه داشته باشید.همان‌طور که توسط بروس فیلر مقاله‌نویس خانواده در نیویورک‌تایمز و مایکل بوربا روان‌شناس در یک فیلم بیان‌شده بود : « فرزندی پروری خوب ؛ زمانی است که شما به آن‌ها کمک کنید که پس‌ازاینکه استعدادهایشان را کشف کردند آن‌ها را پرورش دهند.»
اجازه دهید آن‌ها بدانند؛ آنچه انجام داده‌اند شمارا تحت تأثیر قرار داده است؛ مانند زمانی که آن‌ها با نمرات خوب به خانه می‌آیند . بچه‌ها دوست دارند برای کوچک‌ترین کاری که انجام می‌دهند از طرف والدین مورد تشویق قرار گیرند و والدین به آن‌ها افتخار کنند.

2-تفکر مثبت

به آن‌ها این اطمینان را بدهید که روش‌های مختلفی برای لمس و بررسی موفقیت‌های گوناگون وجود دارد . به آن‌ها نشان دهید که همیشه به مثبت نگری توجه داشته باشند. اگر ما از اینکه توانایی انجام کاری راداریم اطمینان داشته باشیم، ذهن روش‌های مختلف و جایگزینی را برای انجام آن برای ما میسر می‌سازد. کمک کردن به کودکان در جهت این‌که بر روی افق‌های روشن تمرکز داشته باشند یکی از وظایف شما در زندگی است به‌طوری‌که باعث گسترش اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شود.

3-برای پاسخ دادن به سؤالات متعدد آن‌ها در دسترس باشید

افزایش عزت نفس در کودکان

ابتدا شما نیاز دارید که کودکانتان را به سؤال پرسیدن تشویق کنید. این همچنین به معنی آمادگی همیشگی شما و پاسخ به سؤالات آن‌هاست . هر زمان که آن‌ها برای دانستن در مورد چیزی پرس‌وجو می‌کنند اینجاست که به آن‌ها می‌گویید که به میل و خواسته آن‌ها برای دانستن احترام می‌گذارید و برای آن ارزش قائل هستید. این کار همچنین آن‌ها را تشویق می‌کند که وقتی به هیچ جا راهی ندارند به سمت شما برگردند و وقتی‌که آن‌ها برمی‌گردند شما مطمئن خواهید بود که این به خاطر چیز متفاوتی است چون سؤالات قبلی که شما به‌خوبی پاسخ دادید یک‌بار برای آن‌ها کافی بوده است.

4-اجازه دهید آن‌ها نقش رهبری کردن را بازی کنند

افزایش عزت نفس در کودکان

برای ایجاد پیشرفت حتمی عزت‌نفس فرزندتان یک نکته بسیار مهم این است که به او اجازه دهید وقتی در حال گوش دادن هستید چیزهایی را که می‌داند به شما یاد بدهد. آن‌ها ممکن است چیزهای جدیدی در مدرسه یاد بگیرند و بخواهند آن‌ها را باکسانی که دوستشان دارند به اشتراک بگذارند. این می‌تواند یک داستان جدید که شنیده‌اند باشد یا ممکن است بخواهند فقط به شما نشان دهند که چگونه فوتبال بازی می‌کنند

5-مراقب وعده‌ و وعیدهای خودتان باشید

شنیدم که تیم 6 ساله ساله به دوست خود می‌گفت: (هفتۀ گذشته مامانم به هم قول داد که یک بازی ویدیویی جدید برایم بخرد و آن را برایم خرید.) من می‌توانستم شادی را در چهره‌اش احساس کنم و حسادتی که در چهره دوستش بود را ببینم. من می‌دانم که تیم در این فکر بود که "اوه، مامانم بهترین است. من همیشه می‌توانم روی وعده‌های او حساب کنم". این‌که به وعده‌هایتان عمل کنید باعث می‌شود کودک شما بازهم به شما اعتماد کند. اگر شما این را قبول کنید؛ آن‌ها هر چیز که شما بگویید را باور می‌کنند چون مطمئن هستند که همیشه برآورده می‌شود. عزت‌نفس یک کودک باید بر پایۀ حقایق و به معنای واقعی ساخته شود.
وقتی‌که شما به وعده‌هایتان عمل می‌کنید آن‌ها اغلب خواستار این می‌شوند که به شما اعتماد کنند. باور کردن شما به‌اندازه کافی در روابطتان با آن‌ها ارزشمند است.
به‌هرحال این‌که اصلاً به آن‌ها وعده‌ای ندهید بهتر از آن است که به آن عمل نکنید. هر زمان قولتان را شکستید عذرخواهی کنید فرزندتان را از وضعیت به وجود آمده که باعث تأخیر یا عدم اجرای آن شده است آگاه سازید.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.