همدلی در رسم چشم انداز ایرانی آباد و نقش هر کس در اقتصاد مقاومتی قسمت دوم

1 1 1 1 1

فرهنگ محدودیت محور و تبدیل آن به فرهنگ تهدید محور

این فرهنگ مانند ویروسی در حال انتشار است، فرهنگی که برای شروع تغییر، توسط مردمی که در روزگاری بزرگ‌ترین تغییر تاریخی یعنی انقلاب 57 را باهم رقم‌زده‌اند، چشم‌اندازی که در آن بزرگ و کوچک، زن و مرد همدل و هم‌صدا با کمترین امکانات و محدودیت‌های بزرگ، توانستند مسیر تاریخ را عوض کنند.

درست از محدودیت‌ها تغییریافته و به سمت عدم تغییرات کوچک که نتایج بزرگی را رقم خواهد زد، گراییده است و چرا در این راستا کاهلی می‌کنند، خیلی از ما می‌دانیم برای رسیدن به شرایط خوب زندگی باید از یکجا شروع کنیم و هیچ‌گاه محدودیت‌های ما پایان نمی‌پذیرند.

یک‌زمان جوان هستیم، زمان دیگر پیر، یک‌زمان پول‌داریم و زمانی دیگر بی‌پول

ولی روزگاری این محدودیت‌ها را به‌عنوان نعمت  و جهت دستاوردهای بزرگ مانند لباسی مبدل به آن‌ها نگاه می‌کنیم و دیگر نمی‌توانیم به این موضوع این‌گونه بنگریم. برای بررسی این موضوع باید ببینیم که هر موضوع از چه لایه‌های تشکیل‌شده است و هر لایه بر لایه‌های زیرین چگونه تأثیر می‌گذارند،  که در مبحث بعدی در این مورد به‌تفصیل صحبت خواهیم کرد، ولی فرهنگ تهدید محور جایی خودش را نشان می‌دهد که ما نتوانیم، در مرحله اول خودمان و در مراحل بعدی اشخاصی که با ما در ارتباط هستند را با این فرهنگ که خیر در ذات آفرینش خداوند وجود دارد و تهدید چیزی ست که توسط خود ما انسان‌ها ایجاد می‌شودآشنا کنیم .

تهدیدها همان فرصت‌هایی هستند که ما از دست می‌دهیم، در حقیقت فرصت‌ها مانند ابر بهار هستند که ما باید آن‌ها را به دست آوریم، و قبل از اینکه دیگران به آن‌ها دست یابند و علیه خودمان استفاده کنند ما آن‌ها را استفاده کنیم،ولی ما در بسیاری از مواقع در زندگی‌مان و مدیریت‌هایمان می‌گذاریم که دیگران به آن‌ها دست یابند و حالا چون این موضوع تهدیدی برای ما شده است، خودمان را به آب‌وآتش می‌زنیم که بتوانیم با این تهدیدها مبارزه کنیم.

اقتثاد مقاومتی-ایرانی آباد

 

چرا ما شاهد مشارکت حداقلی جامعه‌مان در کاهش مصرف آب هستیم؟

و علاوه بر اینکه مردم ما می‌دانند بحران کم‌آبی جدی ست و خودشان با این وضعیت به مشکلات بزرگ‌تری برخورد می‌کنند ولی بازهم مشارکت آن‌ها حداقلی ست. بزرگ‌ترین دلیل اش نگاه تهدید محور است. هنگامی‌که مردم ما می‌بینند که مدیران و مسئولان آن اقداماتی را که باید انجام دهند نمی‌دهند، وقتی هیچ چشم‌انداز قابل‌لمسی برای این کار وجود ندارد و وجود نگاهی تهدید محور موجب بروز و ایجاد نگاهی مغرضانه می‌گردد، و شخص را به این فکر وامی‌دارد که حالا که آب هست تا جایی که می‌توانم استفاده کنم، حالا وقتی نبود یک فکری می‌کنیم، چرا من باید فقط صرفه‌جویی کنم؟ این جملات ثمره و میوه این طرز تفکر است، و این شعر زیبا نشان‌دهنده این موضوع ست،

هر که کارد قصد گندم باشدش

کاه خود اندر تبع می‌آیدش

که بکاری برنیاید گندمی

مردمی جو مردمی جو مردمی

قصد کعبه کن چو وقت حج بود

چونک رفتی مکه هم دیده شود

حالا بیایید چشم‌انداز کوچک‌تری را با دیدگاه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد خلاق و در حد کوچک در این مورد متصور شویم.برای این کار در مرحله اول به توضیح شفاف نیاز داریم:

توضیح شفاف

اقتصاد مقاومتی

احتمال اینکه کشور عزیز ما به علت کاهش منابع آب‌های در دسترس و پایین آمدن آن‌ها و به خاطر تغییر شرایط اقلیمی، دچار بحران‌های زیادی خواهد شد و اینکه حداکثر ظرف 20 سال آینده مناطق جنوبی ایران خالی از سکنه شود، بسیار زیاد است. این ممکن است به تغییر تمامیت خاک عرضی کشور، و هجوم مردم به سمت شهرهای بزرگ کشور منجر شود و این موضوع علاوه بر این که ما را در هدایت و مدیریت کلان‌شهرهای ایران با مشکلات زیادب مواجه می‌کند، موجب می‌شود که برای انجام چشم‌انداز اقتصاد مقاومتی و دست آوردهای موردنیاز کشورمان که با تمامی تلاش‌های شما ایجادشده است، ما را به بن‌بست‌هایی برساند که البته بازهم می‌توانیم از این منظر با موفقیت و تلاش‌های یکدیگر عبور کنیم. برای این کار ما به کمک شما مردم عزیزمان نیازمندیم و می‌توانیم این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم.

این یعنی یک آرمان شفاف و نشان دادن واقعیات و مشکلات آینده به‌صورت شفاف که با این دیدگاه مردم را نیز وارد بازی کرده‌ایم و به هرکدام از آن‌ها نقشی مفیدی ارائه داده‌ایم ولی برای تبیین نقش‌ها باید نگاهی خلاقانه داشته باشیم. بدین‌صورت که طبق تحقیقات کلی ما بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی ست که حدود 50% از این آب‌ها در بخش کشاورزی به‌درستی استفاده‌نشده و البته مسئله ای ست که ما می‌توانیم با ابداع و اختراع بسیاری از وسایل و راهکارهای خلاقانه شما و دولت از مصرف این آب‌ها جلوگیری کنیم، و این بار می‌خواهیم علاوه بر محققین، متخصصین، از تمامی کسانی که دارای طرح و ایده؛ طبق این برنامه زمانی هستند بهره مند شویم.

یعنی استفاده از تمام پتانسیل‌های کشور و با توجه به محدودیت‌های موجود از قبیل مسائل مالی و امکانات موجود، می‌توانیم طرح‌های موردنیاز کشور را استخراج و در تمامی مراحل تا به سرانجام رسیدن آن برای داشتن میهنی آباد استفاده نماییم. این بدان معنی ست که شما خارج از فضای بروکراسی اداری و بدون داشتن دیدگاه مدرک‌گرایی ، به کمک همه مردم نیاز دارید و این بار آن‌ها را باور کرده‌اید و بدین‌گونه این محدودیت تبدیل  به یک فرصت در لباس مبدل می‌شود.

دیگر ما می‌توانیم مانند کشور آلمان که توانستند آسفالتی را بسازند که قابلیت جذب هزاران لیتر آب را در خود دارد، به تولید آسفالتی برسیم که قابلیت بیشتری نیز داشته باشد، که علاوه بر اینکه بازگرداندن آب‌های ذخیره‌شده در این آسفالت را برای ما در جهت استفاده از مصارف کشاورزی راحت‌تر می‌کند، از خرابی‌ها و کشته شدن  هم‌وطنان بیشتر در هنگام سیل جلوگیری کند و با این کار می‌توانیم به‌طور مثال 30% آب‌های مورداستفاده در بخش کشاورزی را بدون استفاده از منابع آبی و آب‌های زیرزمینی به دست آوریم.همچنین 30% از آب ها به علت عدم استفاده درست در مصارف خانگی و مصرف شخصی از بین می‌رود، که برای این کار نیاز به تشکیل کمپین صرفه‌جویی «یک لیوان آب توسط هر ایرانی داریم»، یعنی با توجه به جمعیت امروز ایران که 55 میلیون نفر از آنها در سنینی هستند که می‌توانند باصرفه جویی به‌اندازه یک لیوان آب در طول روز و با توجه به میانگین 200 سی‌سی ظرفیت هر لیوان آب ، به ذخیره‌سازی سی‌ونه میلیارد و ششصد میلیون لیتر در ظرف این 10 سال کمک کنند.

وقتی عدد این‌گونه بزرگ می‌شود بسیار قابل‌لمس‌تر است. حال فقط  قسمت تصور سازی باقی می ماند؛ یعنی اینکه فرد به‌جای اینکه خودش را  در کویر ایران فرض کند و بگوید باید برای آن روز آب جمع کنم، (انگار می‌تواند این‌همه حجم آب را برای چند سال نگهداری کند) با بیان این جملات به او کمک کنید: که ما با این روش در زمانی که بسیاری از کشورهای دنیا و کشورهای همسایه‌ درگیر مشکلات بزرگی هستند، فضای کافی و سرسبز در تمام ایران خواهیم داشت. زمانی که آنها برای مصارف شخصی و حتی نظافت خیابان هایشان با مشکل کم آبی مواجه هستند؛  ما کشوری داریم که چرخ‌های صنعتی و آینده فرزندانمان را می سازدو فرزندان ما در حال آموزش دیدن و پیشرفت‌های بیشتری خواهند بود درحالی‌که کشور های دیگر به علت ندیدن این چشم‌انداز با مشکلات زیادی دست‌به‌گریبان هستند و سهم هرکدام از من و شما دررسیدن به این جایگاه تنها یک لیوان آب کم‌مصرف کردن در روز است، این یعنی ایجاد فضای امید و ساختن فرصت به‌جای درگیر شدن درتهدید.

 بسیاری از اتفاق‌های بزرگ با یک تغییر کوچک رخ می‌دهد و این کار یعنی تبدیل یک تهدید به فرصت با تفکری خلاقانه و پرورش روحیه نقد و نقّادی در سراسر کشور در جهت دست رسی به اهداف والای کشور عزیز مان ایران اسلامی.  فقط کافی ست که بتوانیم موضوع را به‌درستی تجزیه‌وتحلیل کنیم، برای این کار ما ابزاری نیاز داریم که یکی از مهم‌ترین این ابزارها استفاده از تحلیل لایه‌ای علت‌هاست که در قسمت سوم به آن خواهیم پرداخت، برای مطالعه قسمت بعدی اینجا را کلیک کنید.

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.