سایش خلاق

1 1 1 1 1

سایش خلاق: چرا ناسازگاری و تضاد، کلیدی است برای انسجام یک تیم

یک تیم و گروه پویا، برای موفقیت یک پروژه فوق العاده مهم است اما اغلب نادیده گرفته می شود و فرض شده است که داشتن مهندسان با استعداد به اندازه کافی خوب است.
تشکیل دادن یک تیم، بسیتر دشوار است اما باید با یک تلاش آگاهانه صورت بگیرد. تنها قرار دادن مجموعه ای از مهارت ها در کنار یکدیگر کافی نیست چون شخصیت ها و افراد هم مهم هستند.

سایش خلاق یک عبارت ابداع شده توسط Jerry Hirshberg موسس و رئیس Nissan Design International است. و توصیف کننده فرهنگی است که در آن ایده ها به شکل خلاقانه به چالش کشیده می شود.

مفهومی است که اغلب بعنوان یک چیز خطرناک توسط مدیران دیده می شود و بسیار طبیعی است . آن ها یک برخورد و تضاد در ایده ها را بعنوان "جنگ"می بینند و نتایج این جنگ آن ها را دلسرد می کند که اکثر مدیران احساس می کنند باید آنها را سرکوب کنند.

critivity mhm 5 720x480

در واقع این قضیه صادق است . ایجاد یک محیط از لحاظ تنوع که در آن رویکردها و روش های مخالف ساینده علیه یکدیگر وجود داشته باشد تا حد زیادی در پرورش نوآوری ، موفقیت آمیز بوده و موجب می شود مردم به واقع رویکردهای آنان را ارزیابی نمایند و تصمیم گیری کنند.

شاید یکی از محبوب ترین طرفدار سایش خلاق، استیو جابز بوده باشد. هنگام ایجاد  Apple Macintosh او یک تیم از مهندسین را دست چین کرد و به طور کامل آن ها را از بقیه تیم بیزینسی خودش جدا کرد .او عمدا افرادی را انتخاب کرد که شخصیت های متفاوتی داشتند.او شاعران، مورخان و نوازندگانی را استخدام کرد که تصادفاً مهندسان بزرگی شده بودند. در انجام این کار او یک گروه با تعصبات متناقض شناختی ، تصمیم گیری و فرایند حل مسئله و تفکرات چپ و راست تشکیل داد.

critivity mhm 4 720x480

 

شما چگونه می توانید سایش خلاق را پرورش دهید؟

تئوری که پشت سایش خلاق وجود دارد بسیار ساده است اما قرار دادن آن در عمل به دلایل بسیاری دشوار می باشد . این مشکلات بسیار زیادی را ایجاد می کند اگر فرهنگ سازمانی شما این طرز فکر را پرورش ندهند و مدیران ارشد شما درگیری و تضاد را بعنوان چیزی که ذاتا بد است ببینند.نمی توانید از این گوهر گران بها که راه حل کسب و کارهای هزاره سوم است استفاده نمایید.

می توان گفت چیزهایی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید . شروع کار با جفت کردن و تعیین افرادی که با هم دیدگاه های اغلب مخالف دارند و مدافع فن آوری های مختلف هستند. افرادی را استخدام کنید که مستبد و خود رای هستند .این نیست که بگوییم شما فقط آن ها را به این دلیل که مستبد هستند استخدام کنید، اما از خودتان بپرسید: آیا این انسان مستبد دلایل درستی دارد؟

در نهایت، یک محیط تفکر آزاد دارید و باعث سبک شدن فرآیندتان می شود. به مردم این آزادی راببخشید.که به هدایت نفس برسند و فرآیندی که به آن ها اجازه بدهد که یک قدم از مشکلات دور شوند و عقب بروند و راه بهتر را نشان بدهد.

critivity mhm 1 720x480

نتیجه:

شخصاً، برخی از بهترین روابط کاری که من تجربه کردم در رابطه با افرادی بوده که با آن ها بحث های داغ و جنجالی داشتم. کسانی که نمی توانستند توجه کمتری راجع به سلسله مراتب، عناوین شغلی و یا نقش ها داشته باشند اما کسانی بودند که توجه بیشتری در مورد انجام کار درست داشتند. آن ها مشاجره نمی کنند یا اینکه بخواهند به دلایل اشتباه و یا برای منافع شخصی درگیری ایجاد کنند اما اعتقادات متعصبانه و شدیدی درباره آنچه که پیشنهاد می دهند دارند و کسانی هستند که از اینکه شناخته شوند ترسی ندارند. اغلب سازمان ها از تضاد و منافشه یا" بحث داغ" روی در هم می کشند. حقیقتاً این برای مدیریت و شناخت مشکل است که تضاد منفی بین تیم وجود داشته باشد. در نهایت این بهتراز داشتن سازمانی با یک هیئت و سلسله مراتب و بور کراسی های خشک و غلط است. مقاله سایش خلاق یا همکاری خلاق را نیز مطالعه نمایید

برای کسب اطلاع و نحوه استفاده از دوره های آموزشی و خدمات مشاوره من می توانید ازطریق  شماره تماس 88608518-021 و 44381637-021 تماس حاصل نمایید.